Am rămas fără reprezentantă la Shenzhen. Monica Niculescu, eliminată în sferturi, după ce a avut meciul în mână

0
monica niculescu

Monica Niculescu a ratat calificarea în semifinalele turneului de la Shenzhen, dotat cu premii în valoare totală de 750.000 dolari, după o înfrângere în trei seturi, 2-6, 7-6, 6-1. în meciul cu Wang Yafan, locul 70 WTA

După un prim act dominat de româncă şi adjudecat în 38 de minute,  scor 6-2,  Wang a găsit antidotul la scurtele Monicăi şi a egalat după un set adjudecat la tiebreak. Jocul decisiv nu a avut istoric, Monica a părut epuizată, a cedat iniţiativa şi a pierdut fără drept de apel

Puţin mai devreme, cealaltă reprezentantă a României în turneul din China, Sorana Cîrstea,  a fost  eliminată de Alison Riske, scor 7-5, 6-1

Arina Sabalenka, principala favorită, s-a calificat şi ea în semifinalele de la Shenzhen, după ce a profitat de abandonul rusoaicei Maria Şarapova, a cincea favorită, la scorul de 4-2 în setul al doilea, după ce îl câştigase pe primul cu 6-1.

În penultimul act s-a calificat şi rusoaica Vera Zvonareva, care a trecut cu 4-6, 7-5, 6-3 de compatrioata sa Veronika Kudermetova.â

Pentru prezenţa în aceasta fază a competiţiei, Monica Niculescu şi Sorana Cârstea vor primi fiecare 13.121 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Citeşte şi:
VIDEO Meci de coşmar pentru Sorana Cîrstea la Shenzhen. Ce a păţit jucătoarea noastră la revenirea pe teren