Adversarii posibili ai echipei Steaua în grupele Champions League. Tragerea la sorţi va fi joi
0
Steaua îşi va afla adversarii din grupele Champions League joi, în urma tragerii la sorţi care se va desfăşura la Monaco, începând cu ora 18.45 a României.
La tragerea la sorţi participă participă 32 de echipe: 22 care intră în competiţie direct în această fază şi alte 10 care s-au calificat prin intermediul play-off-ului (5 câştigătoare de pe ruta campioanelor şi 5 de pe ruta echipelor care n-au luat titlul).
Cele 32 de echipe sunt împărţite în patru urne valorice stabilite pe baza coeficientului UEFA. Componenţa exactă a urnelor valorice se va afla abia miercuri seară, după disputarea ultimelor cinci partide din returul play-off-ului Ligii Campionilor.
Steaua are coeficientul 35.604 şi va face parte din ultima urnă. Astfel, poate pica într-o „grupă a morţii” cu Barcelona, PSG şi Borussia Dortmund, dar poate spera şi la o grupă accesibilă, cu Benfica, ŢSKA Moscova şi FC Basel.
În urma tragerii la sorţi, fiecare grupare, din fiecare urnă valorică, va ajunge într-una din cele opt grupe de câte patru echipe, cu menţiunea că va exista restricţia de ţară. Două echipe din aceeaşi federaţie nu pot juca în aceeaşi grupă.
URNA 1
- Bayern München
- FC Barcelona
- Chelsea
- Real Madrid
- Manchester United
- Arsenal
- FC Porto
- Benfica
URNA 2
- Atletico Madrid
- Şahtior Doneţk
- AC Milan*
- Schalke
- Ol. Marseille
- ŢSKA Moscova
- Paris Saint-Germain
- Juventus
URNA 3
- Zenit*
- Manchester City
- Ajax Amsterdam
- Borussia Dortmund
- FC Basel
- Olympiacos
- Galatasaray
- Bayer Leverkusen
URNA 4
- FC Copenhaga
- Napoli
- Anderlecht
- Steaua
- Real Sociedad
- Viktoria Plzen*
- Austria Viena
- Şahtior Karagandî*
*echipele respective joacă miercuri seară manşa retur a play-off-ului Ligii Campionilor, dar sunt favorite după rezultatele din tur. În funcţie de meciurile de miercuri seară, urnele pot suferi uşoare modificări.
Play-off Liga Campionilor (retur)
Meciurile de miercuri
Zenit - Pacos Ferreira (4-1 în tur)
Maribor - Plzen (1-3)
Celtic - Şahtior Karagandî (0-2)
Real Sociedad - O.Lyon (2-0)
AC Milan - PSV (1-1)