Crin Antonescu: Nu mă duceam la Grivco când mă chema Voiculescu. Nu a fost el aranjatorul USL
0Preşedintele PNL Crin Antonescu a vorbit, la emisiunea „Evenimentul Zilei“, despre motivele care au condus la ruperea USL, despre relaţia cu Dan Voiculescu, despre numirile de procurori şi de directori de servicii secrete, dar şi despre candidatura pe care o va susţine PNL pentru Preşedinţie.
Prncipalele declaraţii ale preşedintelui PNL:
Despre destrămarea USL
Pe fond, PSD a rupt USL, în fapt, noi. USL a fost o înţelegere politică bazată pe câteva înţelegeri de fond. Ei au început să dea semne că nu vor respecta aceste lucruri şi noi am formalizat un fapt, cu conştiinţa că vom avea, pe termen scurt, nişte pierderi electorale.
Despre relaţia cu Voiculescu
Nu mă duceam când mă chema Dan Voiculescu. Existau diferite întâlniri. La Grivco, era un birou ca oricare altul. Voiculescu nu a fost aranjatorul şi nici inventatorul USL. Dan Voiculescu a anunţat cu o cadenţă suspendarea lui Băsescu. A avut o prezenţă disccretă în structurile USL şi nu aş putea să dau o acţiune care a fost propusă sau impusă în USL.
Despre vara lui 2012
Nu a fost în spirit democratic schimbarea Avocatului Poporului. În momente extrem de importante nu ai voie să cedezi în faţa emoţiei. Asemenea forţări ale literei Regulamentelor aveau precedent. Câte declaraţii nepotrivite a făcut preşedintele suspendat Băsescu şi chiar judecătorii CCR? Au fost declaraţii neinspirate atunci.
Despre guvernarea USL
Victor Ponta guverna. Noi am fost extrem de corecţi în acest parteneriat. Ponta este premier pentru că noi ne-am ţinut de cuvânt. Sunt mulţi care ar fi rămas, de fiecare dată când se rupe un guvern. Domnul Chiţoiu a fost între ciocan şi nicovală. Este adevărat că noi ar fi trebuit să găsim o formulă mai bună. Domnul Chiţoiu, ca ministru, a făcut eforturile de a respecta şi programul de guvernare şi presiunile prim-ministrului. Ca vicepremier, probabil, a eşuat.
Despre problemele cu Justiţia ale liberalilor
Nu poţi să le spui să-şi dea demisia din Parlament. În primul rând, este prezumţia de nevinovăţie. Partidul i-a cerut demisia lui Victor Paul Dobre. Preşedintelui nu are cine să-i ridice imunitatea. Nu l-am protejat pe Daniel Chiţoiu, dar s-a format o majoritate, care a funcţionat şi în cazul lui Florin Popescu, şi care este asigurată în mare parte de PSD.
Aceste cazuri se plătesc. Unii oameni pot avea motive personale şi preferă o regulă care să-i protejeze. Cel mai urât scandal care a pornit între mine şi Ponta a fost când ne făceam mincinoşi unul pe celălalt. La mulţi exista tentaţia să semneze legea amnistiei şi a graţierii. Eu cred că imunitatea nu ar trebui să mai funcţioneze, să fie doar pentru declaraţii politice şi trebuie gândită în ce priveşte arestarea. Pentru începerea urmării penale, aş scoate-o.
Despre numirile procurorilor şi directorilor de servicii
Nu ştiu în ce măsură, nu am făcut un secret că sentimentul meu este că da (Justiţia este influenţată de politic). Nu ştiu dacă aceşti oameni decid sub influenţă politică, dar că există politicieni care se consideră nişte jupâni ai locurilor, se dă o bătălie pentru influenţa acestor oameni. Dacă aş fi preşedinte, nu aş schimba actualii procurori pentru că singura formulă prin acre să ai speranţa că aceşti oameni nu acţionează sub influenţă politică este continuitatea.
Eu cred că domnul Băsescu, atunci când l-a desemnat pe Maior, nu cred că l-a desemnat pentru că este din PSD. La fel şi cu domnul Meleşcanu. Şi-a dat seama că acest lucru poate fi vândut aşa. Merg pe principiul continuităţii. În ce priveşte serviciile, lucrurile stau mult mai bune. Cât mai multă putere, servicii cât mai puternice, dar implicate mai puţin sau deloc implicate partizan. Spaţiul politic este prea debil ca să nu atragă asemenea intervenţii. Serviciile au avut un progres extraordinar în ceea ce trebuie să facă ele. Domnul Meleşcanu a spus că pleacă dacă găseşte un client.
Nu sunt băsist, nu vreau să păcălesc. Electoratul nostru ştie că nu am trecut de partea lui Băsescu. Nu se uită la ce spune profesorul Teodorescu sau Ponta.
Despre rezultatele ultimelor sondaje
Până şi în sondajele consilierilor domnului Ponta putem citi ceva. Am rămas cu nişte institute care pot să facă orice. Nimeni nu-i întreabă dacă peste şapte zile avem alte rezultate. Noi nu am mai făcut sondaje în ultima peioadă. Nu ni se mai par relevante în acest moment. Am făcut la începutul campaniei. Cred că suntem pe un trend ascendent, pe starea de spirit a oştirii.
Despre candidatura la prezidenţiale
Este un eufemism că MRU a crescu şapte procente. Eu nu mai ştiu de unde tot pierd. Din câte avem informaţii din interiorul partidul, rămâne cum ştim. 20% să fie al meu, vot direct. Cu redistribuire mai apare un mandat. Ceea ce am spus eu este o chestiune de management de partid.
În alianţă cu PDL, categoric, nu. Guvernul trebuie făcut cu cineva, cu mai mulţi. Asta este o problemă a lui Iohannis. El a fost mai radical în chestiunea aceasta: nu cu PSD. În practică, nu ştim dacă se va forma o altă majoritate. Alianţele s-au cam făcut. Domnul Orban vorbeşte despre o fuziune. Nu există nicio discuţie despre o alianţă. Eu sunt împotriva unei construirii unei alianţe, de tipul USL sau D.A.
Despre vizita în SUA
Relaţia este reglată. Din partea mea nu a fost niciodată dereglată. Din partea lor, poate.
Despre lansarea programului economic
Nu l-aş numi un program economic, nici program de guvernare. Este un proiect de strategie economică, pe baza acestui proiect să se concretizeze un program de guvernare. Proiectul acesta este propus unei dezbateri, pentru ca discuţia despre dreeapta să capete o concreteţe. Când am spus că, deşi este mult mai înalt, că nu diferă ,mult de domnul Boc, s-a supărat. Domnul Ponta nu are de ce să se supere: este un Boc mult mai înalt.
Despre finanţarea Catedralei Mântuirii Neamului
Nu avem o echivalenţă de dreapta. Eu sunt mai degrabă conservator. Eu cred că statul are obligaţii mai urgente şi mai legitime, în sensul în care Biserica are oricum avantaje indiscutabile din partea statului, a Guvernului, a Constituţiei şi a legilor României.
Tandemul Crin Antonescu – preşedinte, Klaus Iohannis – premier a fost oficializat, vineri, odată cu lansarea programului „Economia liberală – Prin noi înşine“, menit să fie o alternativă la programul de guvernare al echipei formate din PSD, UNPR şi PC. Invitat vineri la emisiunea „Adevărul Live“, Iohannis a vorbit, înainte de eveniment, despre direcţiile de acţiune ale PNL, aşa cum sunt croite în programul economic, dar şi despre susţinerea pe care i-o acordă liderului liberal Crin Antonescu, în perspectiva alegerilor prezidenţiale.
Citeşte şi:
Conducerea PNL s-a reunit astăzi, la Parlament, în două şedinţe ale conducerii partidului. Cele două întruniri au fost urmate de lansarea, de către liberali, a unui program economic care pregăteşte formaţiunea în eventualitatea în care va fi din nou cooptată la guvernare.
Klaus Iohannis a vorbit vineri, la Adevărul Live, despre evoluţia campaniei pentru europene, dar şi despre conflictele cu PSD şi a subliniat că mesajele transmise de social-democraţi cu privire la alianţa USL sunt menite să înşele electoratul. Cu acest prilej, el a punctat că refacerea USL este imposibilă, dar a subliniat că PNL pregăteşte un program pentru eventualitatea în care va fi cooptat într-un nou guvern, după alegerile prezidenţiale.