Viorel Cibotaru: Nu vrem să ne asumăm rezultatele referendumului privind anularea sistemului electoral mixt

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO arhivă
FOTO arhivă

Partidul Liberal Democrat din Moldova (PLDM) nu vrea să-şi asume rezultatele referendumului iniţiat de societatea civilă pentru anularea sistemului electoral mixt. Declaraţia a fost făcută de liderul liberal democrat, Viorel Cibotaru, în cadrul emisiunii „Politica” de la postul de televiziune TV8, transmite IPN.

„Noi nu vrem să exteriorizăm şi să ne asumăm toate consecinţele unui proces finalitatea căruia este destul de şubredă. Eu cu tot sufletul sprijin dreptul societăţii civile şi tot ce face ea pentru a realiza o iniţiativă civică, aşa cum a fost declarată, doar că nu mă asociez cu rezultatele, fie de câştig, fie de înfrângere”, spune Viorel Cibotaru.

Liderul PLDM spune că dacă iniţiatorii referendumului anti-mixt vor avea nevoie de ajutor, îl vor primi din partea formaţiunii politice pe care o reprezintă, dar în ceea ce priveşte exteriorizarea ideii şi susţinerea ei – PLDM nu şi le asumă. 

„Eu nu cred că noi avem prea mult de câştigat, dacă vom insista pe această iniţiativă. Cred că partidele, inclusiv cele de dreapta, ar fi putut fi criticate pentru alte chestii – pentru faptul că poate suntem un pic mai lenţi în a lansa propriul program, a lansa ceva şi a dicta actualei guvernări alte teme”, afirmă Viorel Cibotaru.

Potrivit liderului PLDM, mai multe calcule vorbesc despre faptul că plebiscitul este aproape sortit, pentru că oamenii nu vor ieşi la vot.

Grupul de iniţiativă pentru organizarea referendumului privind abrogarea Legii prin care au fost aduse modificări la Codul Electoral a fost constituit duminică, 17 decembrie, în cadrul unei adunări generale la care au participat aproape 700 de cetăţeni cu drept de vot.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite