HC Vaslui-HC Buzău 43-21 (24-10): Victorie fără emoţii

0
Handbaliştii vasluieni au învins fără emoţii FOTO: Ionuţ Balaban

HC Vaslui a reuşit cea de-a noua victorie consecutivă în acest sezon, reuşind să o învingă, astăzi, pe teren propriu pe HC Buzău la 22 de goluri diferenţă.

Partida a fost la discreţia elevilor lui Leonard Bibirig pe toată durata ei. Chiar dacă oapseţii au avut un început mai curajos, după primele 5 minute de joc vasluienii s-au descătuşat, la jumătatea reprizei având un avantaj de şapte goluri, scor 12-5. Până la finalul rundei, buzoienii au mai înscris doar de cinci ori, în timp trupa lui Bibirig a mai marcat de 12 ori.

Cea de-a doua parte a jocului s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, vasluienii nelăsându-i deloc să respire pe adversari. Cu câteva excepţii, gazdele au înscris după fiecare atac, spre bucuria celor aproximativ 350 de suporteri prezenţi în Sala Polivalentă.

Pentru HC Vaslui urmează o perioadă de foc, deoarece va trebui să joace împotriva echipelor care se bat la promovare. Runda viitoare, formaţia antrenată de Leo Bibirig şi Laurenţiu Cozma se va deplasa la Botoşani, urmând ca pe 28 noiembrie să întâlnească pe teren propriu pe  CSM Călăraşi.