FOTO Rugbiştii de la Saracens RCM Timişoara au cucerit Cupa Regelui

0

Saracens RCM Timişoara a învins CSM Baia Mare, scor 24-22, în finala Cupei Regelui, care s-a desfăşurat, sâmbătă seara, la Bucureşti.

Rugbiştii de la RCM Timişoara şi-au învins din nou marea rivală, CSM Baia Mare, de această dată în finala Cupei Regelui. Partida s-a jucat pe stadionul “Arcul de Triumf” din Bucureşti. Scorul a fost deschis de bănăţeni, în urma unei lovituri de pedeapsă transformată de Conache. Băimărenii au egalat prin Samoa, însă în minutul 21 a venit primul eseu al meciului, realizat de Ianuş.

A mai urmat o transformare pentru Conache, Samoa a trimis şi el o minge printre buturi, iar apoi a transformat o lovitură de pedeapsă. Pe finalul reprizei eseul aceluiaşi Conache a făcut ca scorul să fie 13-12.

După pauză, Conache a transformat o lovitură de pedeapsă, l-a imitat din nou Samoa, care a reuşit apoi şi un eseu. Ianuş a culcat şi el balonul în terenul advers, iar scorul de pe tabelă arăta 22-21 pentru băimăreni. Jordi Rose a făcut însă 24-22 pentru RCM Timişoara, aducând astfel Cupa Regelui în Banat.

Saracens RCM: Militaru, Sabău, Mariş, Lazăr, Drenceanu, Morrison, Rus, Ianuş, O’Donnell, Jody Rose, Moala, Umaga, Sefanaia, Tangimana, Conache. Rezerve: Gorcioaia, Neacşu, Mureşan, Manumua, Ciaparii, Shennan, Zaharia

Baia Mare:Pristaviţă, Bardaşu, Suciu, Dănilă, Mtya, Sean Morrell, Ene, Ailenei, Shamkharazde, Luke Samoa, Phillips, Diniş, Sione, Cătuna, Maravunawasawasa. Rezerve: Gorun, Dico, Stan, Moyake, Palii, Sefton, Bucur, P. Ailenei.