Reprezentanţii Primăriei şi Consiliului Local Piteşti şi cei ai SC Apă Canal au semnat Contractul de Sprijin Municipal încheiat cu BERD

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Contractul cu BERD a fost semnat pe 14 februarie
Contractul cu BERD a fost semnat pe 14 februarie

În perioada 13-16 februarie 2014, o delegaţie din municipiul Piteşti condusă de Tudor Pendiuc s-a deplasat la Londra în vederea semnării Contractului de Sprijin Municipal încheiat cu Banca Europeană de Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD).

S.C. APĂ CANAL 2000 S.A. PITEŞTI implementează Proiectul „Extinderea şi reabilitarea infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Argeş”, care are ca obiectiv adoptarea unei strategii locale de dezvoltare a sectorului de apă şi apă uzată pentru conformarea cu obiectivele generale negociate de România prin Tratatul de aderare, precum şi cu obiectivele Programului Operaţional Sectorial de Mediu, de a proteja şi îmbunătăţi mediul şi standardele de viaţă din România şi de a reduce diferenţa de infrastructură de mediu care există între Uniunea Europeană şi România, în termeni de cantitate şi calitate.

Aria Proiectului cuprinde 11 localităţi din judeţul Argeş, grupate în 3 aglomerări: Aglomerarea Piteşti (Piteşti, Ştefăneşti, Albota, Başcov, Bradu, Mosoaia, Merisani şi Mărăcineni), Aglomerarea Costeşti-Buzoeşti (Costeşti şi Buzoeşti) şi Aglomerarea Topoloveni (Topoloveni).

Valoarea totală a proiectului este de 427.094.037 lei, fără TVA, din care 368.269.812 lei finanţare nerambursabilă de la Uniunea Europeană şi Bugetul de Stat, 7.515.710 lei contribuţia autorităţilor locale implicate şi 51.308.515 lei co-finanţarea asigurată de operator.

Pentru cofinanţarea proiectului, S.C. APĂ CANAL 2000 S.A. a contractat un credit în valoare de 11.790.000 euro de la Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare. Din pachetul de documente aferent Contractului de Credit cu B.E.R.D. face parte şi Contractul de Sprijin Municipal, încheiat între Municipiul Piteşti, S.C. Apă Canal 2000 S.A. şi B.E.R.D.

Contractul a fost semnat de Tudor Pendiuc- primarul Piteştiului, Ion Decher - director general SC Apă Canal 2000 SA , Cristian Gentea - membru AGA - SC Apă Canal 2000 SA şi Thomas Maier - director general Infrastructură- BERD. 

Pe lângă acest contract, primarul Tudor Pendiuc a mai semnat un altul, tot cu BERD, de prefinanţare pentru SC Publitrans Sa, în vederea achiziţionării de autobuze.

Piteşti

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite