FOTO Universitatea Cluj a câştigat, scor 3-0, meciul cu Gaz Metan Mediaş, în Liga I

0
Universitatea Cluj- Gaz Metan Medias pe Cluj Arena

Formaţia Universitatea Cluj a învins pe teren propriu, scor 3-0, formaţia Gaz Metan Mediaş într-un meci contând pentru etapa a XXVI-a a Ligii I. Golurile au fost marcate de Gabriel Boştină, Gheorghe Grozav şi Octavian Drăghici, în minutele 16, 40, respectiv 89.

Meciul de pe Cluj Arena a început cu un moment de reculegere pentru fotbalistul echipei Livorno, Piermario Morosini, care a murit după ce a suferit un infarct în timpul meciului cu formaţia Pescara, din liga secundă italiană. Fanii au afişat un banner în amintirea fostului atacant al Universităţii Cluj, Dan Boeru, care a murit în 2011: „Dan Boeru de un an pentru tine suntem trişti, dar şi acolo sus eşti printre Uişti".

Gabriel Boştină a deschis scorul pe arena din Cluj-Napoca cu un şut cu capul de la 11 metri, iar Gheorghe Grozav a majorat diferenţa după ce a scăpat singur cu Răzvan Pleşca, a şutat pe partea stângă, învingându-l. În minutul 89, Octavian Drăghici a scăpat singur cu portarul Pleşca şi îl învinge cu un şut la colţul lung, majorând astfel scorul pe Cluj Arena.

„Am simţi oboseala după meciul din Cupă. Lotul nostru e subţiat atât calitativ, cât şi cantitativ. A fost greu, am primit în prima repriză două goluri, e greu. Situaţia e gravă, ştim că suntem în zona retrogradării, însă astăzi atâta am putut. Astăzi am întâlnit o echipă proaspătă. Universitatea Cluj are trei jucători foarte buni, chiar mai mulţi foarte buni. Tony e un jucător care mie îmi place foarte mult, a făcut ce a vrut cu apărarea noastră. Nu am avut doi jucători în linia defensivă, am avut un Issa BA care a fost incert până astăzi, benzile le-am pierdut, Avram este şi el oscilant, nu e nici el o soluţie. Singurul jucător care ne rămâne e Ciprian Petre. Mă sperie perspectiva, e foarte greu să nu ai concurenţă în echip, să stai în câţiva jucători”, a declarat Cristian Pustai, antrenorul celor de la Gaz Metan Mediaş, la finalul partidei.

Universitatea Cluj a castigat pe Cluj Arena cu 3-0

“A fost o seară perfectă pentru noi, pentru suporterii noştri, în proporţie de 80% m-a mulţumit şi jocul echipei. Vreau să-i felicit pe băieţi că au înţeles ce le-am transmis, este momentul să nu mai începem partidele cu un handicap. Jocul începe din minutul 1. Am suferit foarte mult pentru această victorie, am făcut, schimbări neprevăzute, s-a accidentat Achim. Se mai fac anumite greşeli care pe viitor ne-ar costa foarte mult. Voi merge la Braşov să ne întoarcem cu trei puncte. Chiar cred că încă păstrăm şanse să mergem în Europa League”, a precizat şi antrenorul Universităţii Cluj, Claudiu Niculescu.

Universitatea Cluj a urcat pe locul 7 în clasamentul Ligii I cu 41 de puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaş se află pe locul 12, cu 28 de puncte.

Cartonaşe galbene: Issa BA (minutul 78), Gheorghe Grozav (minutul 74)

Echipele de start
Universitatea Cluj: Mircea Bornescu, Sebastian Achim, George Galamaz, Lukasz Szukala (cpt), Gaston Mendy, Ovidiu Hoban, Dorinel Popa, Gabriel Boştină, Sebastian Cojocnean, Gheorghe Grozav, Anthony Nwakaeme
Antrenor Claudiu Niculescu

Gaz Metan Mediaş: Răzvan Pleşca, Cosmin Frăsinescu, Florin Lazăr, Marius Ciucă, Ivan Vukadinovic, Nicandro Breeveld, Ayman Tahar, Issa BA, Ciprian Petre, Thaer Bawab (cpt), Victor Medeiros