Unde poţi să te angajezi în această săptămână. În ce domeniu sunt cele mai multe locuri de muncă libere
0
Muncitorii necalificaţi şi confecţionerii de îmbrăcăminte au cele mai multe şanse de angajare în această săptămână. Angaajtorii din judeţul Călăraşi caută şi brutari, patiseri, vânzători ori şoferi. Oferta cu care sunt aşteptaţi şomerii este de 379 posturi libere.
Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) din Călăraşi a anunţat oferta de locuri de muncă pentru această săptămână. 75 de posturi aşteaptă să fie ocupate de confecţioneri îmbrăcăminte, 40 de muncitori necalificaţi în confecţii şi 30 de muncitori necalificaţi pentru alte domenii.
De asemenea, angajatorii pun la “bătaie” şi locuri de muncă pentru cei care au calificare în domeniul alimentaţiei- barman, patiser, vânzător, dar sunt disponibile şi posturi pentru consilier administraţie public, inspector asigurări, contabil, consilier juridic, inginer mecanic şi şoferi.
Peste 7.400 de şomeri se aflau în evidenţele Agenţiei Judeţene de Ocupare a Forţei de Muncă din Călăraşi, la sfârşitul lunii septembrie 2015, rata şomajului înregistrat la nivelul judeţului fiind de 6,89%, cu 0,35 puncte procentuale mai mică decât rata şomajului înregistrată în aceeaşi perioadă a anului 2014.
Vă recomandăm şi:
Peste 7.400 de persoane caută un loc de muncă. 6,89%, rata şomajului la Călăraşi
Angajări. Peste 5.400 de şomeri şi-au găsit o slujbă prin Programul de Ocupare a Forţei de Muncă