VIDEO Pe locul I la finalul turului. HCM Baia Mare s-a impus uşor în faţa celor de la Dunărea Brăila

0
HCM Baia Mare se situează pe prima poziţie a clasamentului

HCM Baia Mare a obţinut o nouă victorie, reuşind astfel să se claseze pe primul loc al Ligii Naţionale de handbal feminin la finele turului din sezonul regulat. În partida disputată marţi pe teren propriu,  HCM Baia Mare a învins cu 25-20 (14-6) pe Dunărea Brăila în faţa a aproximativ 3.000 de spectatori.

În urma acestui succes echipa băimăreană şi-a consolidat poziţia de lideră a clasamentului obţinând a zecea victorie, din 11 partide. Meciul a fost dominat categoric de handbalistele antrenate de Costică Buceschi şi Magda Kovacs, acestea reuşind să impună ritmul din primul minut al meciului. În prima repriză gazdele au excelat în faza de apărare, cu două minute înainte de finalul primei reprize brăilencele reuşind să înscrie doar 4 goluri (13-4 în min. 29). După pauză HCM s-a desprins la 10 goluri (17-7) însă antrenorul Costică Buceschi a schimbat liniile ca la hochei şi Dunărea a scăpat de o înfrângere ruşinoasă.

HCM Baia Mare: Ungureanu (7 int. bune), Băbeanu (5), Cetăţeanu (2) - Marin 4 (2), Tătar 4, Buceschi 3, Oltean 3, Maior Paşca 2, Geiger 2, Szücs 2, Rudics 2, Nechita 2, Bondar 1, Pîrvuţ, Diniş Vârtic, Ghionea. Antrenori: Costică Buceschi şi Magda Kovacs.

VIDEO HCM Baia Mare a debutat în 2014 cu o victorie în faţa propriilor suporteri

VIDEO FOTO HCM Baia Mare a învins o forţă a handbalului mondial. Băimărenii speră la calificare