Proxeneţi din Alba Iulia condamnaţi la închisoare cu executare pentru că au obligat o minoră să se prostitueze
0
Doi proxeneţi din Alba Iulia, judecaţi pentru trafic de minori după ce au obligat o tânără de 17 ani să se prostitueze, au fost condamnaţi fiecare la 3 ani de închisoare cu executare. Cornel Bumbu şi Daniel Gergely pot contesta decizia Tribunalului Alba la Curtea de Apel.
Decizia pe fond a judecătorilor a fost luată luni, 4 noiembrie 2013. Cei doi bărbaţi, în vârstă de aproximativ 40 de ani, au fost trimişi în judecată în 31 ianuarie 2011. Cornel Bumbu a stat în arest preventiv circa patru luni, iar Daniel Gergely aproximativ 3 luni. Cei doi sunt judecaţi pentru că au obligat o fată de 17 ani din Alba Iulia, elevă de liceu, să se prostitueze. Minora a fost filmată în timp ce întreţinea relaţii sexuale, traficată şi şantajată.
Coşmarul minorei a început în toamna anului 2009, când o colegă de clasă i-a făcut cunoştinţă cu Daniel Gergely. Acesta, sub promisiunea obţinerii unor venituri importante şi, ulterior prin şantajarea tinerei cu difuzarea unor imagini sexuale explicite, a constrâns-o să întreţină cu el şi alte 15 persoane relaţii sexuale fireşti şi orale, în scopul obţinerii de venituri ilegale. Suma pretinsă de Gergely clienţilor fetei era de 100 de lei.
Prin intermediul lui Gergely fata l-a cunoscut apoi pe Cornel Bumbu, care avea să devină următorul ei proxenet. Acesta i-a fost iniţial client fetei, căreia i-a spus că s-a îndrăgostit de ea şi că doreşte să fie prietena lui, promiţându-i chiar că îi va da sumele de bani de care are nevoie, dar să nu mai lucreze pentru Gergely. Fata a acceptat, însă lucrurile nu au stat deloc aşa cum îi promisese acesta, care, la rândul său, a pus-o să se culce cu alţi 4 bărbaţi şi a filmat-o în timp ce întreţinea relaţii sexuale cu ei. Relaţia dintre adolescentă şi Cornel Bumbu s-a întrerupt la un moment dat pentru că, potrivit spuselor victimei, “nu-l mai putea suporta” şi nu mai vroia să se întâlnească cu el
În faţa procurorilor nici Gergely, nici Bumbu nu a vrut să recunoască faptul că au pus-o pe minoră să întreţină relaţii sexuale cu alţi bărbaţi sau că ar fi efectuat înregistrări cu aceasta. Ambii inculpaţi au susţinut că s-au îndrăgostit de victimă, că au fost seduşi de aceasta şi că ea se prostitua de bună voie. Faptul că au primit o pedeapsă mai mica decât minimul prevăzut de lege pentru această infracţiune (5 ani de închisoare) arată fie că inculpaţii au recunoscut şi regretat faptele în instanţă, fie că judecătorul nu a fost convins de toate probele prezentate de Parchet. Situaţia exactă va fi cunoscută după redactarea motivării decizie magistratului.