Proiect uriaş pentru infrastructura de apă. Ce se va face cu trei sute de milioane de euro, în Neamţ

0
Publicat:

Peste trei sute de milioane de euro este valoarea unui proiect cu finanţare europeană obţinut de o societate din județul Neamţ, care prevede modernizarea reţelelor de apă şi canalizare.

În orașul Roman, avariile la rețeaua de apă sunt dese FOTO MonitoruldeNeamț.ro
În orașul Roman, avariile la rețeaua de apă sunt dese FOTO MonitoruldeNeamț.ro

Reprezentanţii Companiei Judeţeane ApaServ şi cei ai Ministerului Investiţiilor şi Proiectelor Europene au semnat, zilele trecute, un contract de finanţare pentru implementarea unui proiect POIM (Programul Operaţional Infrastructură Mare), al cărui valoare nerambursabilă este de circa 311 milioane de euro.

Obiectivul acestui proiect de investiţii este creşterea nivelului de colectare şi epurare a apelor uzate urbane, precum şi a gradului de asigurare a alimentării cu apă potabilă a populaţiei din aria de operare a firmei menţionate. Urmează a fi realizate lucrări la reţele din 42 de localităţi ale judeţului, inclusiv în cele cinci oraşe: Piatra Neamţ, Roman, Târgu Neamţ, Bicaz şi Roznov.

Investiţiile trebuie realizate până la data de 31 decembrie 2027. Contractul prevede extinderi fronturi de captare; extinderi conducte de aducţiune; staţii de clorinare; extinderi reţele de alimentare; staţii de pompare apă potabilă; rezervoare; extinderi reţele de canalizare; stații de pompare ape uzate; conducte de refulare; tratare nămol, etc.

„Sumele exced capacităţile de finanţare a oricărei unităţi administrativ teritoriale şi este o oportunitate fără precedent. Am susţinut acest proiect, cu scopul de a rezolva odată pentru totdeauna problema furnizării apei în Neamţ. Iar ce se va face, va rămâne judeţului Neamţ, indiferent de ce se va întâmpla din punct de vedere politic“, a transmis Daniel Harpa, preşedintele social-democraţilor nemţeni.

Piatra Neamţ

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite