Rapid – FCSB, exploziv: echipa lui Becali, călcată în picioare! Lupta pentru titlu, aruncată în aer VIDEO

0

După etapele 22 și 23, FCSB avea un uluitor avans de 11 puncte față de principalele contracandidate în lupta pentru titlu, CFR Cluj și Rapid. Dacă s-ar fi intrat în play-off în acel moment, formația din Berceni ar fi abordat cele zece runde decisive pentru locul 1 cu 6 puncte peste CFR și Rapid. Așa, la ce s-a întâmplat între rundele 24 și 30, avantajul roș-albaștrilor a „intrat la apă“. Iar ultima lovitură pentru FCSB a venit sâmbătă seară, pe Arena Națională.

Albion Rrahmani, eroul Rapidului cu două goluri în poarta FCSB-ului

Derby-ul Rapid – FCSB a început echilibrat și, chiar dacă ritmul a fost bun, marile ocazii au lipsit, partida fiind animată, mai degrabă, datorită atmosferei din tribune. După un penalty refuzat giuleștenilor după analiza VAR, centralul Ovidiu Hațegan luând decizia corectă, Arena Națională a explodat în minutul 33. Pentru că atunci a venit deschiderea scorului. Autorul? Cine altcineva decât „nașul“ FCSB-ului? Vorbim despre rapidistul Paul Iacob (27 de ani). Fundașul giuleștenilor a înscris cu capul, ajungând la al patrulea gol consecutiv într-o partidă cu FCSB! Iacob a punctat o dată în victoria din noiembrie 2023, scor 2-1, și de două ori în meciul în care Rapid a spulberat FCSB cu 5-1, în mai anul trecut!

FCSB, călcată în picioare la reluare

După 1-0 pentru Rapid la pauză, partea secundă a început cu un gol al FCSB-ului. Anulat, în mod corect, pentru un ofsaid de câțiva metri. Aceasta a fost și cam ultima fază în care liderul a dat ceva semne de viață. Pentru că, ulterior, FCSB a fost, pur și simplu, surclasată de Rapid! Kosovarii Rrahmani și Krasniqi au executat o trupă prăbușită cu încă două goluri, în minutele 53 și 74.

S-a terminat 4-0 pentru Rapid, după încă un gol Rrahmani (82), iar rezultatul relansează lupta pentru titlu. Înainte de ultima partidă care va influența ierarhia play-off-ului, derby-ul Craiovei de duminică, clasamentul primelor 6, după înjumătățirea punctelor, arată așa:

1. FCSB 32p

2. Rapid 28p*

3. CFR Cluj 27p*

4. Universitatea Craiova 23p

5. Farul Constanța 22p*

6. Sepsi 22p*

*echipe care au beneficiat de rotunjirea punctajului în sus.

Așadar, FCSB va avea un avans de doar 4 puncte față de Rapid și de 5 puncte față de CFR înainte de debutul play-off-ului. Cu siguranță însă eșecul de sâmbătă a zdruncinat serios moralul formației din Berceni. Mai ales că acest eșec usturător a pus capăt seriei de 11 meciuri fără înfrângere în campionat. Până la partida pierdută în fața Rapidului, FCSB nu mai fusese învinsă de pe 3 decembrie 2023, de la un 0-2 cu Oțelul, tot pe Arena Națională.

26

de etape din 30 a fost FCSB pe primul loc în actuala ediție a campionatului.

16. Botoșani 30 3 12 15 30-52 21

*Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, în total 10 etape).

*Locurile 7-16 vor continua în play-out (manșă unică, în total 9 etape).

*Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locurile 2 și 3 din play-off, în Europa Conference League.

*Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 și 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

*Locurile 9 și 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.