Halep, revenire de campioană: Simona a spulberat-o pe Kerber, după un start extrem de slab. Ştim cu cine va juca în semifinale

0

Simona Halep a trecut de Angelique Kerber (12 WTA), nemţoaica în faţa căreia a suferit teribil, la Melbourne. A ieşit un meci greu, la fel ca la Australian Open, însă Halep s-a impus din nou, cu scorul de 6-7 (2), 6-3, 6-2.

Simona Halep şi Angelique Kerber sunt specialiste în oferirea unor meciuri-maraton, iar întâlnirea lor de miercuri, la Paris, s-a lungit, din nou, pe durata a trei seturi.

În primul, constănţeanca a început extrem de prost şi, după numai câteva minute, era condusă cu 4-0! S-a redresat, ulterior, însă era prea târziu. Kerber a luat tie-break-ul, dar cu mâinile tremurând. Era un semn clar că, cel mai probabil, următoarele două seturi vor marca revenirea lui Halep.

Ceea ce s-a şi întâmplat, iar liderul WTA s-a impus după două ore şi 16 minute.

În semifinale, Halep se va duela cu Garbine Muguruza (3 WTA), cea care a spulberat-o, astăzi, pe Maria Şarapova (30 WTA). Partida se va juca mâine, ora urmând a fi anunaţată de organizatori.

CITEŞTE ŞI:

De la ce oră se joacă semifinala Halep - Muguruza

Halep, un car de nervi: Şi-a permis Simona să-şi jignească antrenorul?! Ce a strigat românca în timpul meciului cu Kerber

Kerber, neputincioasă în faţa lui Halep: Nemţoaica a explicat unde s-a făcut diferenţa în duelul cu Simona la Paris

Halep, răsplătită ca o regină: Simona primeşte o sumă uriaşă pentru calificarea în semifinale. Cât ar încasa pentru trofeu

Halep joacă, joi, pentru locul 1 mondial: Simona a fost spulberată de viitoarea ei adversară la ultimul meci direct

Prima reacţie a Simonei Halep după revenirea senzaţională din meciul cu Muguruza

Şarapova, spulberată la Paris: Rusoaica a fost eliminată, după un meci slab. Ştim cu cine va juca Halep în semifinale

----------------------

SETUL III

6-2 Halep: BREAK, GAME, SET, MECI! Kerber s-a dus la 30-0, însă Halep a revenit, a luat patru puncte la rând şi a încheiat meciul.

*5-2 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 30.

*4-2 Halep: Kerber şi-a făcut serviciul la 15 şi a sevit un as la punctul decisiv.

*4-1 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

*3-1 Halep: BREAK! Halep s-a dus la 40-15, dar a irosit primele două mingi de break. La deuce#1, Halep a avut o nouă minge de break şi a valorificat-o, după ce Kerber a trimis o „scurtă“ în fileu.

*Kerber are o bătătură la picior şi primeşte îngrijiri medicale.

*2-1 Halep: BREAK! Kerber s-a dus la 40-0 şi s-a impus la 15 pe serviciul adversarei.

*2-0 Halep: BREAK! Simona s-a impus pe serviciul adversarei la zero.

*1-0 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15 şi a rezolvat game-ul cu un as.

*Serveşte Halep.

--------------------

SETUL II

*6-3 Halep: BREAK! Halep s-a dus la 40-0 şi a avut trei mingi de set, dar Kerber a egalat. La deuce#1, Simona a avut o nouă minge de break, iar Kerber a comis o dublă greşeală.

*5-3 Halep: La 30-30, Halep a comis o dublă greşeală, iar Kerber a avut minge de break. Nemţoaica a trimis însă afară. La deuce#1, Halep a trecut în avantaj, dar Kerber a egalat. La deuce#2, Simona a avut minge de game şi a valorificat-o cu un punct câştigat fabulos, după o „scurtă“ imposibilă a lui Kerber!

*4-3 Halep: Simona s-a dus la 30-0 pe serviciul adversarei, însă Kerber a câştigat patru puncte la rând şi a luat game-ul.

*4-2 Halep: SImona şi-a făcut serviciu la 15.

*3-2 Halep: Kerber a avut 40-30, dar a trimis afară. La deuce#1, Halep a trecut în avantaj, dar Simona a trimis în fileu. La deuce#2, Halep a avut minge de break, dar Kerber a salvat-o. La deuce#3, Kerber a trecut în avantaj, dar a trimis în fileu. La deuce#4, nemţoaica a avut avantaj şi l-a valorificat.

*3-1 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la zero.

*2-1 Halep: Kerber şi-a făcut serviciul la zero.

*2-0 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

*1-0 Halep: BREAK! Simona s-a dus la 40-15 şi a valorificat prima minge de break.

7-2 Kerber

*6-6: BREAK! Halep s-a impus pe serviciul adversarei la 15.

*6-5 Kerber: BREAK! Neamţoaica s-a impus pe serviciul Simonei la 30.

*5-5 Halep reuşeşte egalarea

*5-4 Kerber: Halep şi-a făcut serviciul la 30.

*5-3 Kerber: Nemţoaica şi-a făcut serviciul la 30.

*4-3 Kerber: Kerber a avut minge de break la 40-30, dar Halep a egalat. La deuce#1, nemţoaica a trecut în avantaj, dar Simona a egalat. La deuce#3, Halep a avut avantaj şi l-a valorificat.

*4-2 Kerber: BREAK! Halep s-a dus la 40-0 şi a făcut break-ul la 30.

*4-1 Kerber: Halep şi-a făcut serviciul la zero.

*4-0 Kerber: Angelique şi-a făcut serviciul la deuce#2.

*3-0 Kerber: BREAK! Kerber a avut două mingi de break la 40-15, dar Halep a egalat. La deuce#1, nemţoaica a mai avut o minge de break, dar Simona a salvat-o. La deuce#2, Kerber a avut altă minge de break, dar Halep a egalat iarăşi. La deuce#3, Kerber a trecut în avantaj după ce Halep a comis o dublă greşeală. De această dată, nemţoaica a făcut break.

*2-0 Kerber: Nemţoaica şi-a făcut serviciul la zero.

*1-0 Kerber: BREAK! Egalitate până la 30, apoi Kerber a luat două puncte la rând şi a făcut break.

Simona Halep a avut până acum un traseu uşor la Roland Garros în care, cu excepţia primului meci cu Riske (83 WTA), n-a întâmpinat mari dificultăţi.

Pe lângă faptul că a avut, în general, adversare sub valoarea ei, Halep şi-a făcut viaţa uşoară, jucând din ce în ce mai bine. Cel mai dificil examen îl va da însă, astăzi, cu Angelique Kerber (12 WTA), cea care a avansat până în sferturi, fără set pierdut.

Cum au ajuns până în sferturi

Simona Halep

Turul I: 2-6, 6-1, 6-1 cu Alison Riske (83 WTA)

Turul II: 6-3, 6-1 cu Taylor Towsend (72 WTA)

Turul III: 7-5, 6-0 cu Andrea Petkovici (107 WTA)

Optimi: 6-2, 6-1 cu Elise Mertens (16 WTA)

Angelique Kerber

Turul I: 6-2, 6-3 cu Mona Barthel (117 WTA)

Turul II: 6-2, 6-3 cu Ana Bogdan (66 WTA)

Turul III: 7-6, 7-6 cu Kiki Bertens (22 WTA)

Optimi: 6-2, 6-3 cu Caroline Garcia (7 WTA)

*Finala e programată pentru sâmbătă

Halep conduce cu 5-4 în duelurile directe cu nemţoaica de 30 de ani. Iată istoricul partidelor precedente:

*2009 (Saint Raphael): 5-7, 6-2, 7-5 Halep

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea meciului Halep - Kerber!