Contra, incert pentru meciul cu Danemarca

0

Fundasul Cosmin Contra s-a accidentat, joi seara, la glezna, in timpul unei partide amicale sustinute de formatia sa, Atletico Madrid, in compania gruparii AS Roma, scor 1-1, informeaza site-ul

Fundasul Cosmin Contra s-a accidentat, joi seara, la glezna, in timpul unei partide amicale sustinute de formatia sa, Atletico Madrid, in compania gruparii AS Roma, scor 1-1, informeaza site-ul oficial al clubului madrilen. Cosmin Contra a fost lovit puternic la glezna dreapta de catre mijlocasul brazilian al Romei, Emerson, si a fost scos de pe teren cu targa, fiind transportat la un spital din Monterrey, unde i-au fost facute radiografii. Site-ul clubului madrilen a dat publicitatii un comunicat, in care se precizeaza ca fundasul Cosmin Contra a suferit o luxatie a gleznei drepte, mai exact a ligamentului lateral extern. Contra urmeaza sa fie supus unor noi teste in Spania, insa medicul clubului a declarat ca aceasta accidentare il va tine departe de teren pe fundasul roman pentru aproximativ o luna. Astfel, Contra va rata partida amicala cu Ucraina, programata pe 20 august, fiind posibil sa nu poata evolua nici in meciul cu Danemarca din preliminariile Euro-2004, care va avea loc pe 10 septembrie. Pentru partida cu Luxemburg, din 6 septembrie, Contra era suspendat. "Jucatorii romani au ramas in 9 si au evoluat in stilul catenaccio, care insa nu i-a afectat pe madrileni. Echipa AS Roma a jucat cu o duritate neobisnuita pentru un meci amical, iar partida s-a incheiat cu o victima: Cosmin Contra", noteaza site-ul oficial al gruparii madrilene. Cosmin Contra a intrat pe teren in minutul 46 in locul lui Aguilera, fiind inlocuit, in minutul 74, de Garcia Calvo. Golurile au fost marcate de Themistoklis Nicolaides '49 pentru Atletico, respectiv Francesco Totti '21 pentru AS Roma. Echipa italiana a jucat 28 de minute cu doi jucatori mai putin, dupa eliminarile fotbalistilor Walter Samuel si Vincent Candela in minutele 52, respectiv 62. Potrivit editiei electronice a cotidianului spaniol "Marca", fundasul roman al echipei AS Roma, Cristi Chivu, nu a jucat in acest meci.