BC Timişoara a ratat calificarea în finala Cupei României: peste 2.000 de spectatori au plecat dezamăgiţi

0
Semifinala Cupei României: BC Timişoara-Gaz Metan Mediaş Foto: Seba Tătaru (banatsport.ro)

Peste 2.000 de spectatori au umplut Sala “Constantin Jude”, pentru a asista la semifinalele Cupei României. BC Timişoara - Gaz Metan Mediaş 86-92; U Cluj - CSU Ploieşti 90-74

Timişoara a pierdut şansa de a participa a cinea oară consecutiv în finala Cupei României.

Jucătorii lui Srdjan Jovanovici au fost învinşi, în faţa unei săli arhi pline, de Gaz Metan Mediaş, cu 86-92. O pierdere importantă pentru timişoreni a fost americanul Dominic Archie, care s-a accidentat în prima parte a jocului şi nu a mai putut intra să îşi ajute colegii.

Timişorenii au început în forţă partida conducând cu 5-0 în minutul 2, iar după cinci minute scorul era 12-9.

Oaspeţii au revenit în joc şi au întors rezultatul, câştigând primul sfert cu 21-22. Sfertul scund le-a aparţinut celor de la BC Timişoara.

La un moment dat, “Leii din Banat” au condus la zece puncte diferenţă, 36-26, însă cele două echipe au intrat la vestiare, pentru pauza mare, la scorul de 42-39.

Sfertul trei a fost foarte slab pentru timişoreni. Gaz Metan a pus stăpânire pe joc şi a redus treptat din handicap. În mintul 27, tabela arăta 57-57. Sfertul s-a încheiat cu un avantaj minim pentru oaspeţi, 60-61.

În ultimul sfert, Gaz Metan şi-a asigurat calificarea în finală, profitând şi de eliminările pe rând din echipa gazdă. Cu două minute înainte de final scorul era 79-83, iar pe final ardelenii au dus scorul la 86-92.

Prima sefiminală s-a încheiat cu victoria celor de la Universitatea Cluj, care au învins CSU Ploieşti cu 90-74.

Finala Cupei Românei se va juca între U Cluj şi Gaz Metan Mediaş, iar BC Timişoara şi CSU Ploieşti vor evolua pentru locurile 3-4.

“Pierdera lui Dominic Archie a fost unul din cele mai importante momente. A fost dificil să jucăm  fără el. A contat şi banca mai lungă a medieşenilor. Noi am avut şase jucători, ei au avut zece. Felicitări lui Marcel Center şi echipei  sale. Mulţumiri fanilor, îmi pare rău că i-am dezamăgit. Toată lumea se aştepta să câştigăm, dar asta e sportul”, a declarat Srdjan Jovanovici, antrenorul echipei BC Timişoara.

“Am câştigat un meci dificil. Mulţumesc echipei şi suporterilor noşti care au venit în număr mare de la Mediaş. Sperăm să răspătim efortul lor în finală. Va fi un meci la cote de intensitate foarte mari. Poate merge în orice direcţie. Aşteptăm meciul. Sunt sigur că va fi frumos. Va fi greu să joc împotriva echipei unde am avut cele mai bune rezultate”, a spus Marcel Center, tehnicianul învingătorilor, Gaz Metan Mediaş.