Topul celor mai spectaculoase răsturnări de situaţie din istoria cupelor europene. Memorabila revenire a echipei Deportivo la Coruna în faţa marelui AC Milan

0

Vă prezentăm în cele ce urmează o selecţie a celor mai spectaculoase răsturnări de situaţii în dublele manşe ale cupelor europene. Una dintre ele îi aparţine unei echipe româneşti.

În turul I al Cupei Cupelor din ediţia 1961-1962, elveţienii de la FC La Chaux-de-Fonds au câştigat prima manşă cu portughezii de la Leixoes cu 6-2, iar returul părea floare la ureche. Numai că în Portugalia Leixoes a reuşit o revenire incredibilă şi a câştigat cu 5-0, calificându-se mai departe.

Acum 52 de ani, în toamna lui 1966, în turul al II-lea al Cupei Oraşelor Târguri (viitoarea Cupă UEFA) se întâlneau Dinamo Piteşti (ce îşi va schimba după doi ani numele în FC Argeş) şi echipa franceză FC Toulouse. În meciul tur disputat în Hexagon, francezii au învins lejer cu 3-0. Ce a urmat însă pe 26 octombrie 1966 a reprezentat una dintre cele mai spectaculoase răsturnări de scor din istoria fotbalului.

Meciul Dinamo Piteşti-FC Toulouse a fost unul de infarct. În minutul 11, Ioachim Popescu de la gazde şi Pierre Dorsini de la oaspeţi sunt eliminaţi. În minutul 19, Dinamo Piteşti deschide scorul prin Constantin David. Apărarea francezilor a rezistat în continuare la atacurile piteştenilor, iar în minutul 42 Wojciak a înscris pentru Toulouse şi totul părea pierdut la pauză. Dobrin a dat însă semnalul revenirii în minutul 50. O loviturã de colţ executatã de Constantin David deasupra careului mic a fost reluatã imparabil cu capul în plasã de cãtre puştiul de doar 19 ani, Gicu Dobrin. Au urmat nouă minute extraordinare pentru piteşteni. În minutele 55 şi 59 Constantin Radu a înscris de două ori cu şuturi imparabile. Scorul devenea 4-1, însă gazdele mai aveau nevoie de încă un gol pentru a se califica. Atacurile dezlănţuite ale Dinamo Piteşti aveau a-şi gãsi rezolvarea în chiar minutul 90, atunci cînd, Mihai Ţurcan a reluat în plasã o minge respinsã în disperare de apãrarea oaspeţilor. Dinamo Piteşti a învins cu 5-1 pe Toulouse, o revenire şi o calificare de-a dreptul miraculoase ce au făcut ocolul Europei şi al lumii.

În ediţia 1984-1985 a Cupei UEFA, englezii de la QPR au câştigat meciul tur cu 6-2 cu sârbii de la Partizan Belgrad. Numai că în retur, în doar 64 de minute, Partizan a marcat de patru ori, câştigând cu 4-0 şi calificându-se mai departe.

În aceeaşi ediţie 1984-1985 a Cupei UEFA, Real Madrid a reuşit o ”remontada” de senzaţie cu Borussia Mönchengladbach în turul trei. În tur, nemţii au învins cu 5-1 pe spanioli, după o evoluţie impresionantă. Pe Santiago Bernabeu, Real Madrid a reuşit o revenire impresionantă, câştigând cu 4-0, golul calificării fiind marcat în minutul 89 de Santillana.

O altă dublă manşă spectaculoasă a fost cea dintre Dynamo Dresda şi Bayer Uerdingen, în sferturile Cupei Cupelor din ediţia 1985-1986. În meciul tur cei din Dresda au câştigat cu 2-0, iar în retur la Uerdingen conduceau cu 3-1 la pauză şi nimeni nu se mai îndoia de soarta calificării. Numai că în a doua repriză Bayer Uerdingen a marcat de şase ori, câştigând cu un neverosimil 7-3.

Spaniolii de la Deportivo La Coruna au reuşit şi ei o revenire de senzaţie în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, ediţia 2003-2004, eliminând deţinătoarea trofeului, AC Milan. Pe San Siro, italienii câştigaseră cu 4-1. Numai că în Spania, Depor a învins cu 4-0, calificându-se în semifinale.

În ediţia 2009-2010 a UEFA Europa League, englezii de la Fulham au pierdut în prima manşă cu 3-1 cu Juventus Torino. În retur, francezul David Trezeguet de la Juventus a deschis scorul în minutul 2. Jucătorii antrenaţi de Roy Hodgson nu şi-au pierdut însă speranţele şi au egalat rapid prin Bobby Zamora. Fulham a mai înscris apoi de trei ori pentru o calificare incredibilă, golul decisiv de 4-1 fiind marcat în minutul 82 de Clint Dempsey.