Botoşani: S-au jucat cu ocaziile

0

FC Botoşani a încheiat la egalitate cu Sportul Studenţesc, 2-2 (1-0), după ce elevii lui Cristi Popovici au beneficiat şi de două lovituri de la 11 metri pe care portarul oaspete le-a apărat.

Botoşănenii au marcat repede prin Vrabie  în minutul 2, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. În minutul 32, FC Botoşani reuşeşte deschiderea scorului prin Tiberiu Homneac care la executat pe goalkeeperul oaspeţilor cu un şut la colţul scurt. Partea secundă începe tot cu FC Botoşani în atac şi în minutul 51, centralul Florin Marcu, dictează lovitură de la 11 metri la un henţ în careu a lui Cazan. Execută plasat dar slab Ştefan Apostol şi juniorul din poarta oaspeţilor Adrian Viciu reuşeşte să respingă. În minutul 65 Bogdan Ghiceanu este servit de Homneac, pătrunde în careu şi şutează la colţul lung iar scorul devine 2-0. După numai cinci minute, gazdele revin în joc. Ferfelea a executat un corner de pe partea dreaptă iar Ciobanu a marcat cu capul din interiorul careului. În minutul 77 scorul avea să devină 2-2. Postolache i-a pasat pe culoar lui Ferfelea, care a intrat în careu printre Geamăn şi Prisacă şi a înscris în poarta goală. Un minut mai târziu, Sportul Studenţesc avea să rămână în zece oameni după ce Farmache a văzut al doilea cartonaş galben. Cu şapte minute înainte de final, Ghiceanu este faultat în careu de Cioranu şi centralul Florin Marcu arată din nou punctul cu var. Execută Bogdan Ghiceanu, Adrian Viciu respinge până la acelaşi Ghiceanu care din şase metri reia slab şi goalkeeperul oaspeţilor reuşeşte să prindă mingea.

La finalul meciului tehnicianul oaspeţilor a declarat că nu se aştepta la un meci atât de dificil la Botoşani.

"Meciul acesta ne-am făcut noi singuri să avem un meci foarte, foarte greu, să ne tremure picioarele, să nu mai putem să dăm o pasă, am greşit enorm în apărare, foarte, foarte multe greşeli, din păcate a ieşit cel mai bun apărător al nostru, care şi aşa avem probleme pe linia de fund, a ieşit şi Patriche, după aia am avut greutăţi în linia de fund. Din păcate am pierdut două puncte sau am câştigat un punct aici la Botoşani, după ce au ratat şi ei două penalty-uri. Ne-am creat ocazii în prima repriză din trei metri, peste poartă, au fost şi cîteva momente în care am alergat după ei în loc să alerge ei după noi", a declarat Tibor Selymes.

După semieşecul de astăzi lui Cristi Popovici îi pare rău că nu a mers la mănăstire înaintea acestei întâlniri.

"Mi-am pus toate speranţele în jocul acesta cu Sportul cu toate că îmi menţin afirmaţia că este echipa cea mai bună din Liga a doua, nu am reuşit să cîştigăm. De ce? Pot spune că de-a lungul carierei mele de jucător nu numai de antrenor, care e relativ scurtă de aproximativ 8 ani de zile, nu am crezut să am parte de o repriză ca asta în care să conduci cu 2-0 pînă în minutul 60 şi ceva, să ratezi două penalty-uri, pentru ca până la urmă să primeşti două goluri şi să faci 2-2. Jucătorii trebuie să ia partea bună şi nu numai jucătorii, chiar şi publicul spectator şi toată lumea care înjură aceste echipe să realizeze că ne-am bătut mai mult decît de la egal la egal cu o echipă care va fi probabil la anul pe prima scenă", a declarat tehnicianul botoşănean.

FC Botoşani - Sportul Studenţesc 2-2 (1-0)

Au marcat: Homneac (32), Ghiceanu (65) / C. Ciobanu (70), Ferfelea (77)

FC Botoşani: Prisacă - Codreanu, Tincu, Geamăn, Acsinte - Şt. Nicolae (82 Bordianu), Şt. Apostol, Vrabie (82 Boghian), Ţigănaşu (72 Boroştean) - Ghiceanu, Homneac. Antrenor: Cristi Popovici

Sportul Studenţesc: Viciu - Farmache, Patriche (39 Ciobanu), D. Lung, Cazan - Ferfelea, Cruceru, Irimia, Cheţan (67 C. Gheorghe) - M. Nae, Truţă (46 Postolache). Antrenor: Tibor Selymes

Arbitri: Florin Marcu (Oradea) - Florin Hâncă (Aiud), Lorant Szanto (Tg. Mureş)

Observatori: Costin Toma, Vasile Popa