„Adevărul“ prezintă Festivalul Naţional de Teatru.  FNT se vede la Adevărul LIVE!

„Adevărul“ prezintă Festivalul Naţional de Teatru.  FNT se vede la Adevărul LIVE!

Adevărul este partener editorial principal al Festivalului Naţional de Teatru

Luni, 16 octombrie, începe seria de interviuri cu mari actori, care vor fi invitaţi la Adevărul Live, în următoarele două săptămâni, în perioada 16 - 30 octombrie. „Adevărul“ este pentru a patra oară partener editorial principal al Festivalul Naţional de Teatru (FNT), desfăşurat între 20-30 octombrie.

Ştiri pe aceeaşi temă

Anul acesta, selecţia pieselor de teatru radiofonic propusă se conturează în jurul personalităţii lui Victor Rebengiuc, căruia îi este dedicată cea de-a 27-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru, desfăşurat în perioada 20 şi 30 octombrie. „Cinstim opera lui Victor Rebengiuc!“, apreciază selecţionerul FNT Marina Constantinescu.

Interviurile de la Adevărul Live, transmise pe adevarul.ro,  vor fi moderate de jurnalistul Florin Ghioca şi se vor desfăşura în două calupuri, de luni până vineri, de la ora 11.00 şi, respectiv, ora 13.00. Luni, 16 octombrie, vor fi invitaţi, de la ora 11.00, Aura Corbeanu, vicepreşedinte executiv al UNITER, şi Pompiliu Onofrei, purtător de cuvânt al FNT, iar de la ora 13.00, în studioul Adevărul Live, vor fi dramaturgul Mihaela Michailov şi actriţa Mihaela Teleoacă. 

Printre alţi invitaţi de marcă la Adevărul Live, până pe 30 octombrie, se numără  Ion Caramitru, George Banu, Marcel Iureş, Marina Constantinescu, Doina Levintza, Nicu Alifantis, Dragoş Buhagiar, Răzvan Mazilu, Radu Afrim, Virginia  Mirea, Mircea Rusu, Mirela Oprişor, Catrinel Dumitrescu.

 

Criticul Marina Constantinescu, director artistic şi selecţioner al Festivalului Naţional de Teatru, a anunţat, încă din luna iulie, selecţia oficială a celei de-a 27-a ediţii a FNT.Transmisia cu anunţarea selecţiei FNT, ediţia din 2017, a fost făcută în sistem live streaming pe noul site al festivalului, potrivit unui comunicat remis de FNT. Selecţionerul Marina Constantinescu a prezentat pe scurt fiecare spectacol din selecţie, în transmisiunea realizată de la sediul UNITER.

Patru titluri de la Teatrul Naţional Bucureşti au fost selectate în Festivalul Naţional de Teatru, ajuns la cea de-a 27-a ediţie. Acestea sunt, în ordine alfabetică, aşa cum au fost anunţate în această zi: "Angajare de clovn", de Matei Vişniec, regia Ion Caramitru, "No man’s Land" de Danis Tanović, adaptarea, regia şi ilustraţia muzicală Alexander Morfov, "Regele Lear" de William Shakespeare, regia şi scenografia David Doiashvili, "Umbre" de Marilia Samper, regia, scenografia, ilustraţia muzicală şi lighting design Vlad Cristache.


Marina Constantinescu, selecţioner FNT   FOTO: Lucian Muntean

Selecţia FNT din 2017

1. #EmojiPlay, un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, scenografia video şi animaţia Les Ateliers Nomad, costumele Corina Boboc, Teatrul Excelsior în parteneriat cu „Gigi Căciuleanu Romania Dance Company”, Bucureşti

2. AMADEUS de Peter Shaffer, traducerea Adrian Solomon, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, decorul şi costumele Adriana Grand, Teatrul Metropolis Bucureşti

3. ANIVERSARE de Harold Pinter, traducerea şi dramaturgia Csongor Czegő, regia Alexandru Dabija, Teatrul „Tamási Áron” Sfântu-Gheorghe

4. ANGAJARE DE CLOVN de Matei Vişniec, regia Ion Caramitru, decorul Florilena Popescu Fărcăşanu, costumele Liliana Cenean, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

5. ARTISTS TALK, un spectacol de Gianina Cărbunariu, scenografia Dorothee Curio, ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti. Co-producător Asociaţia Piese Refractare. Cu sprijinul Institutului Goethe, Ambasadei Franţei la Bucureşti şi Institutului Francez

6. BABEL, conceptul, dramaturgia şi coregrafia Arcadie Rusu, scenografia şi light design-ul Hermina Stănciulescu, CNDB – Centrul Naţional al Dansului Bucureşti şi LINOTIP – Centru Independent Coregrafic, Bucureşti

7. BUCUREŞTI. INSTALAŢIE UMANĂ, un spectacol devised de Nicholas Caţianis, Irina Crăiţă-Mândră, Andu Dumitrescu, Florin Fieroiu, Ada Galeş, Dumitru Georgescu, Flavia Giurgiu, Vlaicu Golcea, Denis Hanganu, Ada Lupu, Ilinca Manolache, Ioana Marchidan, Dana Marineci, Radu-Alexandru Nica, Ciprian Nicula. Dramaturgia Ada Lupu, Florin Fieroiu, Radu-Alexandru Nica. Un spectacol coordonat de Radu-Alexandru Nica după un concept de Florin Fieroiu, ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti


8. BULGAKOV 17 (după „Maestrul şi Margareta”), dramatizarea şi adaptarea scenică Zsolt Benedek şi Roxana Marian, regia László Bocsárdi, decorul József Bartha, costumele Zsuzsánna Kiss, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”

9. CABARETUL DADA de Matei Vişniec, adaptarea textului şi regia Anca Bradu, costumele Andra Bădulescu Vişniec, decorul Doru Păcuraru, Teatrul „Regina Maria” Oradea

10. CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariul dramatic de Anca Măniuţiu după texte de Luigi Pirandello, regia Mihai Măniuţiu, coregrafia Andrea Gavriliu, decorul Adrian Damian, costumele Luiza Enescu, Teatrul „Regina Maria” Oradea

11. CAMERA MEA FRIGORIFICĂ de Joël Pommerat, traducerea Forgách András, regia Theodor Cristian Popescu, scenografia Irina Moscu, Teatrul „Szigligeti” din Oradea

12. DACĂ AM GÂNDI CU VOCE TARE de Adnan Lugonić, regia Radu Afrim, decorul Vanda  Maria Sturdza, costumele Lia Dogaru, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

13. DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII de Frank Wedekind, regia Charles Muller, decorul Helmut Stürmer, costumele Ioana Popescu, Teatrul German de Stat Timişoara

14. DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII de Frank Wedekind, traducerea Victor Scoradeţ, regia şi scenografia Vlad Cristache, Teatrul Mic Bucureşti


15. DON JUAN, adaptare după Molière, regia Andrei şi Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul de Comedie Bucureşti

16. DORIAN, conceptul regia şi coregrafia Oana Răsuceanu, video Iulia Rugină, Dan Adrian Ionescu, Mizdan şi Adrian Câmpean, decorul Dan Adrian Ionescu. One man show George Albert Costea, Asociaţia Culturală Control N, Bucureşti

17. FAMILIA FĂRĂ ZAHĂR, texte de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol, scenografia Arh. Gabi Albu, Teatrul Mic Bucureşti şi Centrul de Teatru Educaţional Replika, Bucureşti

18. FAMILII, un spectacol de Eugen Jebeleanu, scenografia Velica Panduru, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu. Co-producători: Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu – Facultatea de Litere şi Arte, Departamentul de Artă Teatrală şi Centrul de Cercetări Avansate în Domeniul Artelor Spectacolului

19. IARNA de Jon Fosse, traducerea Carmen Vioreanu, adaptarea scenică Anca Măniuţiu, regia Mihai Măniuţiu, scenografia Adrian Damian, Teatrul „Nottara” Bucureşti

20. IMPROVIZAŢIA DE LA VERSAILLES SAU CASA MAIMUŢELOR, după Molière, dramaturgia Sényi Fanni, regia Sardar Tagirovsky, decorul Judit Dobre Kóthay, costumele Bajkó Blanka-Alíz, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

21. INCENDII de Wajdi Mouawad, traducerea Zeno Fodor, regia Irina Alexandra Banea, scenografia Vladimir Iuganu, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti

22. IUBIREA LA OAMENI de Dmitri Bogoslavski, traducerea Raluca Rădulescu, regia Evghenia Berkovici, scenografia Ksenia Sorokina, Teatrul „Nottara” Bucureşti

23. IUBIREA LA OAMENI de Dmitri Bogoslavski, traducerea Raluca Rădulescu, regia Vlad Massaci, scenografia Andu Dumitrescu, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

24. ÎN ADÂNCURI de Maxim Gorki, traducerea Annamária Radnai, dramaturgia Visky András, regia Yuri Kordonsky, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

25. ÎNAINTEA EREI NOASTRE, conceptul şi regia Daniel Chirilă, Teatrul LUNI de la Green Hours & Frilensăr, Bucureşti

26. JURNAL DE ROMÂNIA. SFÂNTU GHEORGHE, scenariul şi regia Carmen Lidia Vidu, costumele Raluca Alexandrescu, Teatrul „Andrei Mureşanu” Sfântu-Gheorghe

27. JURNALUL LUI ROBINSON CRUSOE, un musical după Insula de Gellu Naum, regia Mihai Măniuţiu, cântece Ada Milea, decorul Adrian Damian, costumele Andrada Chiriac, Teatrul Odeon Bucureşti

28. KARAMAZOVII de Horia Lovinescu şi Dan Micu, după romanul „Fraţii Karamazov” de F.M. Dostoievski, adaptarea şi regia Nona Ciobanu, scenografia Peter Košir şi Nona Ciobanu, costumele Doina Levintza, Teatrul Mic Bucureşti

29. KIMBERLY de David Lindsay-Abaire, traducerea şi regia Andreea Vulpe, scenografia Cristina Milea, Teatrul de Comedie Bucureşti

30. MACBETH de William Shakespeare, traducerea Horia Gârbea, dramaturgia Daniel Pribyl, regia Michal Docekal, decorul Martin Chocholousek, costumele Hana Fischerova, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti

31. MĂCELĂRIA LUI IOV de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

În spectacolul „N-ai tu treabă!“, Dănilă Prepeleac este întruchipat de Marcel Iureş, la Teatrul Act

32. N-AI TU TREABĂ! de Cătălin Ştefănescu, după „Dănilă Prepeleac” de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, Teatrul ACT Bucureşti

33. NO MAN`S LAND de Danis Tanović, traducerea Andrei Marinescu, adaptarea, regia şi ilustraţia muzicală Alexander Morfov, decorul Nikola Toromanov, costumele Andrada Chiriac, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

34. O FEMEIE SINGURĂ de Dario Fo şi Franca Rame, traducerea Daniel Grigore-Simion şi Andreea Bibiri, regia Daniel Grigore-Simion, scenografia Adrian Pitica. One woman show Andreea Bibiri, Teatrul de Artă Bucureşti

35. O INTERVENŢIE de Mike Bartlett, regia Radu Iacoban, scenografia Cezarina Iulia Popescu, Teatrul ACT Bucureşti

36. O MIE DE MOTIVE, după „Every Brilliant Thing” de Duncan Macmillan, traducerea şi adaptarea Horia Suru şi Florin Piersic Jr., regia Horia Suru. One man show Florin Piersic Jr., POINT Bucureşti

37. OUR LADIES OF PERPETUAL SUCCOUR (FECIOARELE NOSTRE GRABNIC AJUTĂTOARE)de Lee Hall, după romanul „Sopranele” de Alan Warner, traducerea şi adaptarea Carmen Stanciu, regia şi coregrafia Răzvan Mazilu, scenografia Romana Ţopescu şi Dragoş Trăistaru, Teatrul Excelsior Bucureşti

38. PASĂREA RETRO SE LOVEŞTE DE BLOC ŞI CADE PE ASFALTUL FIERBINTE, scenariul şi regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş –  Compania „Tompa Miklós”

39. PE JUMĂTATE CÂNTEC, un spectacol de Crista Bilciu. One woman show Anda Saltelechi, Teatrul de Foc Bucureşti

40. PLAYLIST de C.C. Buricea-Mlinarcic, regia şi scenografia Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

41. PRINŢUL NEFERICIT („La Double Inconstance”) de Pierre de Marivaux, traducerea Sabrina Iaşchevici, adaptarea şi regia Sânziana Stoican, scenografia Valentin Vârlan, Teatrul „Maria Filotti” Brăila

42. PROCESUL, după Franz Kafka, traducerea Gellu Naum, dramatizarea Mihaela Panainte şi Daniel Ilea, regia Mihaela Panainte, scenografia Helmut Stürmer, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

43. RAMBUKU de Jon Fosse, traducerea Daria Ioan, adaptarea Anca Măniuţiu, regia Mihai Măniuţiu, decorul Adrian Damian, costumele Luiza Enescu, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara

44. RĂZBOIUL NU A ÎNCEPUT ÎNCĂ de Mikhail Durnenkov, traducerea Raluca Rădulescu, regia Bobi Pricop, decorul Adrian Damian, costumele Corina Boboc, Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti

45. REGELE LEAR de William Shakespeare, regia şi scenografia David Doiashvili, costumele Liliana Cenean, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

46. ROCKY HORROR SHOW de Richard O’Brian, traducerea Peca Ştefan, regia Cosmin Chivu, scenografia Alin Gavrilă, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu. Co-producători: InterArt Group şi Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

47. ROSMERSHOLM de Henrik Ibsen, adaptarea, regia şi light design-ul Andriy Zholdak, scenografia Andriy Zholdak şi Daniel Zholdak, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

48. ROVEGAN, textul şi regia Catinca Drăgănescu, Asociaţia ARENA şi Centrul de Teatru Educaţional Replika, Bucureşti

49. RUG, după romanul lui György Dragomán, traducerea Elise Wilk, regia Armin Petras, decorul Olaf Attmann, costumele Katja Strohschneider, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu. Co-producători: Schauspiel Stuttgart, Staatsschauspiel Dresden, Vígszínház

50. SCRISORI DE DRAGOSTE de A.R. Gurney, un spectacol de Mircea Cornişteanu, Teatrelli – creart (Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti)

51. ŞI NEGRU ŞI ALB ŞI GRI, textul şi regia Mimi Brănescu, scenografia Nina Brumuşilă, Teatrul Metropolis Bucureşti

52. TINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE ŞI VIAŢĂ FĂRĂ DE MOARTE, după basmul omonim al lui Petre Ispirescu, dramaturgia Adrian Nicolae, scenariul şi direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, decorul, costumele şi recuzita Adriana Grand, Teatrul „Ion Creangă” Bucureşti

53. UMBRE de Marilia Samper, traducerea Florin Galiş şi Iunia Mircescu, regia, scenografia, ilustraţia muzicală şi lighting design Vlad Cristache, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti


Victor Rebengiuc şi Mariana Mihuţ în „Umbre”, regia Vlad Cristache          FOTO: Florin Ghioca / TNB

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările