VIDEO Franţa a învins Albania, scor 2-0, cu goluri marcate în minutele 90 şi 90+5, şi s-a calificat în optimile Euro-2016

0
Fază din meciul Franţa - Albania FOTO Getty Images

Reprezentativa Franţei a învins, miercuri, la Marsilia, cu scorul 2-0 (0-0), formaţia Albaniei, prin golurile marcate de Griezmann în minutul 90 şi Payet în minutul 90+5.

Franţa a învins, vineri, în primul meci din grupă echipa României, cu 2-1, printr-un gol marcat în minutul 89, de Payet.

Miercuri, au evoluat următoarele formaţii:

Franţa: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra -  Kanté, Matuidi - Coman (Griezmann '68), Payet, Martial (Pogba '46) - Giroud (Gignac '77). Selecţioner: Didier Deschamps

Albania: Berisha - Hysaj, Arlind Ajeti (Veseli '85), Mavraj, Agolli - Lila (Roshi '71), Abrashi, Kukeli (T. Xhaka '74), Memushaj, Lenjani - Sadiku. Selecţioner:Gianni De Biasi

Jucătorul albanez Kukeli a primit un cartonaş galben, la doilea după două meciuri, şi va fi suspendat pentru partida cu România, de duminică.

Meciul a fost arbitrat de scoţianul William Collum, ajutat de asistenţii Damien MacGraith (Irlanda) şi Francis Connor, de adiţionalii Bobby Madden şi John Beaton, în timp ce englezul Michael Oliver a fost rezervă.

În prima partidă a zilei din grupa A, România şi Elveţia au remizat, scor 1-1.

În primele meciuri din Grupa A, România a fost învinsă de Franţa, cu scorul de 2-1, iar Elveţia a învins Albania, cu 1-0.

Clasamentul Grupei A înaintea ultimelor două partide:

1. Franţa       2      2 0 0     4-1     6 puncte

2. Elveţia      2       1 1 0     2-1     4

3. România  2        0 1 1     2-3     1

4. Albania     2       0 0 2     0-3     0

Ultimele partide al grupei, România - Albania (Lyon) şi Franţa - Elveţia (Lille) vor avea loc duminică, de la ora 22.00.

În optimile de finală ale Euro-2016 se califică primele două echipe clasate în fiecare din cele şase grupe şi cele mai bune patru ocupante ale locului 3.