US Open 2015. Simona Halep s-a calificat în optimile de finală în urma victoriei uşoare în faţa americancei Shelby Rogers

0
Simona Halep. FOTO Getty Images

Jucătoarea de tenis Simona Halep s-a calificat, duminică dimineaţă, în optimile de finală de la US Open după ce a trecut în două seturi, 6-2,  de americanca Shelby Rogers.

Simona Halep nu a avut probleme în partida împotriva locului 154 WTA, Shelby Rogers, jucătoare venită din calificări. Primul set al confruntării a durat puţin peste o jumătate de oră (31 de minute), românca fiind cea care a impus ritmul.

În al doilea set, Simona Halep s-a impus cu 6-3 şi a reuşit să încheie meciul după o oră şi şapte minute.

Sportiva din România a avut un procent de aproape 95% al punctelor câştigate pe primul serviciu.

„Sunt foarte fericită de modul cum am jucat. Nu a fost uşora că am jucat la o oră de seară. Am încercat să rămân concentrată şi am reuşită câştig în două seturi”, a declarat Halep după partida cu Rogers.

Românca a adăugat că speră ca şi în meciul de dublu mixt (alături de Horia Tecău) de astăzi va reuşi o victorie.

În runda următoare, românca va evolua împotriva Sabinei Lisicki (Germania), locul 24 WTA şi cap de serie numărul 24. Sportiva germană a trecut, cu scorul de 6-4, 4-6, 7-5, de Barbora Strycova din Cehia, locul 42 WTA.