Sorana, încă o bătaie categorică: Cârstea a părăsit turneul de la Madrid şi are un bilanţ dezolant începând din luna martie

0

Sorana Cârstea (36 WTA) e o sportivă de admirat pentru că, după o accidentare gravă la umăr, a reuşit să-şi relanseze cariera. Din păcate, ultimele luni au fost mai degrabă proaste pentru românca de 28 de ani.

Simona Halep rămâne singura jucătoare din România care îşi continuă parcursul la Madrid Mutua Open. Pe rând, au fost eliminate Buzărnescu (turul I), Begu şi Cârstea (turul II).

Sorana a fost învinsă, astăzi, de Daria Kasatkina (15 WTA) la capătul unui meci care a şi fost întrerupt mai bine de o oră din cauza ploii. După ce s-a impus cu 6-3 în primul set şi a condus cu 1-0 în cel de al doilea, Kasatkina a fost oprită din cauza condiţiilor meteo. Din păcate, nici la revenirea pe teren, Cârstea nu şi-a găsit rimul, pierzând şi setul doi cu 1-6.

Începând din luna martie, Sorana a disputat şapte partide în circuitul feminin. Bilanţul ei: 2 victorii, 5 înfrângeri.