Naţionala de tineret a Moldovei a pierdut în faţa Cehiei. Cu cine va juca pentru preliminariile EURO-2017

0
Sheriff Tiraspol.  FOTO: Adevărul

Naţionala de tineret a Republicii Moldova a suferit o nouă înfrângere în preliminariile pentru EURO 2017. Selecţionata de tineret a fost învinsă la Orhei de către Cehia, scor 1-3.

Republica Moldova a rămas pe ultimul loc în grupă, obţinând până acum doar patru puncte din şase meciuri.

Echipa pregătită de Dănuţ Oprea a fost cea care a deschis scorul. În minutul 13, cehul Milan Havel a înscris un autogol după o fază creată de Alexandru Bejan. Cehii au egalat pe finalul primei reprize, când Tomas Soucek l-a învins pe portarul Cristina Avram. Cehia a preluat conducerea în minutul 53, în urma unui nou autogol. Mijlocaşul echipei Sheriff, Artiom Rozgoniuc a înscris în propria poartă o lovitură de cap. Rezultatul final de 3-1 a fost stabilit în minutul 83, de către atacantul Antonin Barak.

„Problema noastră este că luăm prea multe goluri din faze fixe. Ne lipseşte concentrarea”, spune selecţionarul Moldovei, Dănuţ Oprea.

Următoarea partidă din preliminariile pentru EURO-2017, la fel, va avea loc în Republica Moldova, pe 23 martie 2016, cu Belgia.