FOTO VIDEO CSS Târgovişte a câştigat Cupa României la fotbal feminin, în faţa a 1.000 de spectatori

0

Fetele de la Clubul Sportiv Şcolar Târgovişte au câştigat Cupa României. Acesta este primul trofeu din istoria fotbalului dâmboviţean.

Sportivele lui Mihai Tătăranu s-au impus cu 3-0 în finala Cupei României (marcatoare Maria Şoimu 55, Mihaela Merlan 57, Alexandra Sfiea 72), jucată la Sf. Gheorghe, cu Heniu Prundu Bârgăului.

După o primă repriză încheiată la egalitate, 0-0, formaţia antrenată de Mihai Tătăranu a înscris 3 goluri în doar 10 minute. Maria Şoimu a deschis scorul în minutul 57, Mihaela Merlan a mărit avantajul după doar un minut, iar Alexandra Sfiea a stabilit rezultatul final prin reuşita sa din minutul 69.

Partida a fost urmărită din tribune de peste o mie de spectatori şi a fost transmisă în direct la FRF TV.

Antrenorul Tătăranu a început meciul într-o formulă cu Ruxandra Neagu – Florentina Ionescu, Mihaela Neacşu, Sandra Oprica, Ştefania Burcea – Alexandra Sfiea, Georgiana Vasile – Mihaela Merlan, Nicoleta Barbos, Camelia Moraru – Maria Şoimu, lista de rezerve fiind compusă din Gabriela Gherasim – Ioana Ionescu, Gabriela Gurău, Diana Rădoi, Andreea Uţă, Ioana Mihălăchioiu şi Adina Dorobanţu, scrie sportimpact.ro

Partida a fost arbitrată de Lucian Rusandu – Mihaela Ţepuşă, Alexandra Apostu (rezervă Cristian Moldoveanu), în timp ce observator federal a fost Irina Mîrţ.

Rezultat de excepţie pentru clubul târgoviştean, pentru sportul dâmboviţean şi un imbold pentru dezvoltarea fotbalului feminin la nivel de judeţ. Felicitări fetelor de la CSŞ şi profesorului Mihăiţă Tătăranu!