CSU Oradea - CSM Târgovişte 44-75. Campioana a urcat pe podiumul Ligii Naţionale

0

CSM Târgovişte a urcat pe podiumul Ligii Naţionale de baschet feminin. Campioana en-titre a câştigat cu 75-44 pe terenul orădencelor de la CSU.

Într-o restanţă din etapa a 16-a Ligii Naţionale de baschet feminin, campioana României, CSM Târgovişte, a câştigat la diferenţa confortabilă pe terenul ultimei clasate, CSU Oradea.

Venite după o înfrângere pe teren propriu, cu Alba Iulia, dâmboviţencele conduceau cu 39-26 la jumătatea meciului. Sfertul trei a fost dominat şi mai autoritar de oaspete. Deţinătoarea titlului naţional avea un avantaj de 20 de puncte, 52-32, înaintea ultimei părţi.

Cel de-al patrulea sfert a adus şi cea mai mare diferenţă între cele două echipe. CSM Târgovişte a marcat 23 de puncte, cu 11 mai mult decât bihorencele. S-a încheiat 75-44 pentru campioana en-titre, care a revenit pe podium. Cea mai bună marcatoare a meciului a fost Cherrelle Poole, cu 20 de puncte.

„O victorie importantă pentru că trebuia să ne refacem moralul. S-a văzut că fetele nu au jucat la capacitate maximă, sunt şi multe accidentări, astăzi am avut doar opt jucătoare disponibile”, a declarat Dan Fleşeriu, antrenorul lui CSM Târgovişte.

”S-a luptat foarte mult astăzi. Fetele au vrut să ţină aproape astăzi şi au demonstrat că pot. Am greşit, e adevărat, dar probabil am intrat şi timorate pentru că jucăm cu campioanele ţării şi care aţi văzut: jucătoare una şi una”, a spus şi antrenorul CSU Oradea, Adrian Niculescu.