Buzoiencele, pe primele locuri la finala Cupei României la box feminin

0

Rezultate excelente pentru pugilistele care au reprezentat Clubul Sportiv Municipal Buzău la finala Cupei României la box feminin, eveniment care a avut loc la Tulcea.

Toate cele şase pugiliste pregătite de maestrul Constantin Voicilaş au reuşit să urce pe podium. Sportivele au revenit la Buzău cu o medalie de aur şi cinci de argint. Singura care a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului a fost Angela Iordache, în limitele categoriei 57 de kilograme, la tineret. O altă performanţă deosebită a obţinut şi Petronela Cocîi, medalie de argint la 48 de kilograme tineret, având în vedere că sportiva s-a apucat de box de numai 6 luni.

Toate cele patru senioare au luat medalie de argint. Este vorba de Gabriela Drăghiciu, Gabriela Dincă, Manuela Bănică şi Mariana Răducanu.

Totodată, buzoianca Stela Duţă, legitimată la Steaua Bucureşti, a cucerit medlia de aur la categoria 48 de kilograme, după ce a învins-o în finală pe Mariana Răducanu, de la CSM Buzău.

Citeşte şi: Un avion IAR 99 de la Baza aeriană Boboc a aterizat forţat