Mii de spectatori la Cupa Mondială la Sărituri cu Schiurile de la Râşnov. Lidera Mondială a sezonului, austriaca Daniela Iraschko-Stolz a câştigat competiţia

0
Daniela Iraschko-Stolz, Sara Takanashi şi Maren Lundby au urcat pe podium. FOTOSimona Suciu.

Etapa de Cupă Mondială de sâmbătă a fost câştigată de austriaca Daniela Iraschko-Stolz cu 239,1 puncte, urmată de Sara Takanashi din Japonia cu 234,9 puncte şi Maren Lundby din Norvegia cu 230,9 puncte. Româncele nu s-au calificat în manşa finală.

UPDATE 15.12. Liderul Mondial al sezonului, Daniela Iraschko-Stolz din Austria a câştigat competiţia de astăzi dela Râşnov. Ea a sărit în manşa a doua 92,5 metri, dar a avut vânt din spate şi a primit puncte drept compensaţie. Per total pe cele două manşe a obţinut 239,1 puncte. Etapa de astăzi a fost a patra victorie din ultimele cinci etape pentru austriacă. “Este prima mea vizită la Râşnov. Am fost foarte impresionată de Râşnov, de baza de sărituri şi de întreaga localitate. Am reuşit astăzi să sar foarte bine, mult mai bine decât la antrenamente şi mă bucur de rezultatul obţinut“, a spus Daniela Iraschko-Stolz.

Pe locul al doilea s-a clasat Sara Takanashi din Japonia care a sărit în manşa a doua 94 de metri. Ea a obţinut un total de 234,9 puncte. Sara Takanashi a câştigat Cupa Mondială anul trecut, şi ambele etape de anul trecut de la Râşnov: „Am îmbunătăţit poziţia mea în competiţia mondială şi sper sămă descurc la fel de bine şi în competiţia de mâine”, a spus Sara Takanashi.

Podiumul a fost completat de Maren Lundby din Norvegia, care reuşise să câştige prima manşă. Sportiva a obţinut 230,9 puncte. În cea de a doua a sărit mai slab,doar 89,5 metri şi a reuşit să ocupe doar locul al treilea. Maren Lundby a obţinut primul podium din carieră tot la Râşnov, la competiţia de anul trecut când s-a clasat a doua. „Sunt foarte fericită astăzi. Am avut o săritură foarte bună în prima manşă şi una nu prea bună în cea de a doua manşă. A fost un început mai greu de sezon anul acesta, dar mă bucur că am urcat pe podium” a spus Maren Lundby.

Pe locul al patrulea s-a clasat noua recordmenă a trambulinei Eva Pinkelnig din Autria. Ea a sărit în antrenamente 101 metri şi a depăşit recordul de anul trecut al Sara Takanashi care era de 100,5 metri. A obţinut 229 de puncte.

UPDATE 14.30. Prima manşă a Cupei Mondiale la Sărituri cu Schiurile s-a încheiat cu o surpriză.  Cea mai lungă săritură, 94,5 metri a avut-o Maren Lundby din Norvegia, sportivă clasată pe locul 15 în clasamentul mondial. Pe locul al doilea s-a clasat Daniela Iraschko-Stolz, liderul mondial al sezonului cu o săritură de 94 de metri. Podiumul a fost completat de Sara Takanashi, care a câştigat anul trecut ambele etape de la Râşnov. Astăzi a sărit 94 de metri. Campioana Olimpică de la Soci, Carina Vogtdin Germania a venit pe locul al patrulea după o săritură de 92 de metri.

Din păcate, sportivele noastre nu au reuşit să se claseze în primele 30 de locuri şi nu vor evolua în manşa a doua. Dana Haralambie a venit pe locul 32 cu o săritură de 83 de metri, iar Bianca Ştefănuţă pe 37 cu o săritură de 60 de metri.

Sportivele din România nu au reuşit să se califice în manşa finală, dar duminică speră la un rezultat mai bun. “Este o onoare să concurez alături de cele mai bune sportibe din lume. Am avut o săritură mai bună ca anul trecut, deci performanţele mele cresc. Mulţumescu tuturor celor care m-au susţinut”, a spus Dana Haralambie.

„Vrem să mulţumim oamenilor care ne-au susţinut. Azi nu ne-am calificat. Calificarea nu vine uşor, dar pentru performanţe este nevoie de perseverenţă. Am crescut de la an la an şi vom ajunge şi la succesul pe care toţi îl aşteptaţi de la noi”, a spus Csaba Magdo, antrenorul lotului naţional de sărituri cu schiurile.

Dana Haralambie şi Bianca Ştefănuţă

Printre sportivele care concurează astăzi de la cea mai înaltă trambulină a centrului Râşnov, de 100 m, se află Daniela Iraschko-Stolz (622 puncte FIS), locul 1 în clasamentul FIS, Carina Vogt (568 puncte FIS), campioană olimpică la Soci 2014,  şi Sara Takanashi (493 puncte FIS), cea mai bună săritoare cu schiurile din Japonia şi cea care a înregistrat recordul de 100,5 m pe HS100 la Râşnov, în Cupa Mondială din 2014. Cupa Mondială  de sărituri cu schiurile de la Râşnov este difuzată în direct la TVR 2. Accesul publicului este gratuit.

România este reprezentată în această competiţie de Dana Haralambie şi de Bianca Ştefănuţă. La eveniment participă 39 de sportive din 12 ţări. Competiţia începe la 13.30. Sportivele se vor duela în două manşe, în runda finală urmând să ajungă cele mai bune 30 din prima rundă.

Cupa Mondială la Sărituri cu Schiurile

La baza sportivă de pe Valea Cărbunării din Râşnov sunt patru trambuline de sărituri cu schiurile, cea mai mare având dimensiunea de 100 de metri. Investiţia în complexul sportiv de la Râşnov se ridică la 13 milioane de euro. Nouă milioane de euro au fost alocate de Primăria Râşnov, iar restul sumei provine de la un partener privat (OMW). Baza de sărituri cu schiurile de la Râşnov i-a impresionat pe reprezentanţii Federaţiei Internaţionale de Schi (FIS). Trambulinele au fost inscluse într-un album alături de alte 44 de baze sportive, din totalul celor 1460 existente în lume. În albumul, care este editat în patru limbi (engleză, franceză, germană şi rusă) sunt prezentate şi fotografii cu aceste trambuline. Trambulinele la Râşnov sunt unicat în România.

„Centrul de sărituri cu schiurile din Valea Cărbunării, realizat într-un parteneriat public-privat de succes, este o adevărată mândrie pentru noi. Ne propunem să creştem tot mai mult standardele şi să aducem, pentru locuitorii din Râşnov, cele mai importante competiţii internaţionale. Prin această nouă Cupă Mondială marcăm un nou moment extrem de important în strategia noastră de a transforma Râşnovul într-un nume respectat la nivel competiţional mondial”, a declarat Adrian Veştea, Primarul oraşului Râşnov.