Focuri de avertisment ale trupelor ruse, în Crimeea, înaintea vizitei lui John Kerry la Kiev

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Secretarul de stat al SUA, John Kerry, face o vizită astăzi la Kiev pentru a-şi arăta sprijinul pentru autorităţile interimare ucrainene, în contextul în care trupele ruse deţin controlul total asupra Crimeei şi situaţia rămâne tensionată.

În Crimeea, trupele rusofone care au preluat controlul bazei aeriene de la Belbek au tras focuri de avertisment în aer, pentru a-i îndepărta pe soldaţii ucraineni care veneau spre ele.

Soldaţii ruşi care păzesc baza aeriană din Crimeea, ocupată în urmă cu câteva zile, au deschis focul în aer pentru a-I avertiza pe cei 300 de soldaţi ucraineni neînarmaţi, să nu se apropie. Forţele ruse au tras de mai multe ori şi au anunţat că nu vor ezita să tragă dacă ucrainenii vor înainta.

Între timp, Kremlinul a ordonat trupelor ruse care făceau exerciţii militare în apropierea graniţei cu Ucraina, să se întoarcă în bazele militare, unde staţionează.

„Comandatul suprem, preşedintele Vladimir Putin, a dat ordinul ca trupele şi unităţile de elită implicate în exerciţii militare să se întoarcă la bazele lor permanente“, a declarat purtătorul de cuvânt al administraţiei prezidenţiale, Dmitry Peskov. Pentru exerciţiile militare au fost mobilizaţi peste 150.000 de soldaţi din forţele navale, aeriene şi terestre, din districtele militare de centru şi vest ale Rusiei.

Invazia Rusiei în regiunea Crimeii nu a fost marcată de episoade sângeroase până acum, deşi au existat ameninţări de ambele părţi. În cursul serii de luni, a apărut informaţia că două nave de război ucrainene au primit un ultimatum de la forţele ruse, pentru a se preda marţi dimineaţă. Purtătorul de cuvânt al ministerului Apărării din Rusia, Vladimir Anikin,  a negat această ştire, iar navele ucrainene sunt în continuare ancorate în portul Sevastopol şi se află sub controlul Ucrainei.

Statele Unite au suspendat toate angajamentele militare cu Rusia, inclusiv exerciţii şi vizite bilaterale, ca răspuns la ocupaţia rusă din provincia autonomă ucraineană, Crimeea.

Anunţul a fost lansat de Pentagon la câteva ore după ce preşedintele Barack Obama a avertizat Moscova că va suferi sancţiuni diplomatice şi economice, care vor izola ţara, din cauza implicării în criza ucraineană.

Ambasadorul Rusiei la ONU susţine că preşedintele înlăturat, Viktor Ianukovici, a cerut ca forţele ruse să fie trimise în Crimeea pentru a „restabili legitimitatea, pacea, legea şi ordinea“. Vitaly Churkin a spus într-o reuniunea a consiliului de securitate ONU că Ianukovici i-a scris lui Vladimir Putin sâmbătă.

Ambasadprul Franţei la Naţiunile Unite, Gérard Araud, a declarat că scrisoarea este doar o bucată de hârtie care are semnătura lui Ianukovici şi nu are niciun fel de valoare întrucât, „este scrisă de un preşedinte fals“.

Un analist apropiat Kremlinului, Serghei Markov, a declarat publicaţiei The Guardian că va exista o escaladare a tensiunilor şi a presiunii ruse în Crimeea, dar nu se va ajunge la nicio acţiune militară.

Aproximativ 16.000 de soldaţi ruşi se află în peninsula Crimeea şi controlează toate facilităţile militare din teritoriul, precum şi terminalul pentru feriboturi, din Kerci, oraş aflat la doar 20km de Rusia.

Moscova insistă că prezenţa sa militară în Ucraina este esenţială pentru protecţia etnicilor vorbitori de limba rusă din provincia Crimeea, aflate, conform Rusiei, sub ameninţarea revoluţiei pro-europene de la Kiev.

Dezvăluirea faptului că Ianukovici a cerut protecţia militară a Moscovei apare în mijlocul unor temeri referitoare la o posibilă ocupaţie rusă şi în regiunile de est ale Ucrainei, unde susţinerea faţă de Moscova este mult mai pregnantă.

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite