Păţanie nedorită în România pentru doi motocicliști cehi. Unul a ajuns la spital cu răni grave, iar celălalt are dosar penal
0Doi motociclişti cehi au avut parte de o păţanie nedorită în sejurul din România. Unul dintre ei a ajuns la spital, iar celălalt are dosar penal, fiind implicaţi într-un accident petrecut în Neamţ.

Pe data de 22 iunie 2023, pe la ora 10.00, poliţiştii Serviciului Rutier Neamţ au fost sesizaţi cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe Drumul Naţional 12C, în comuna Taşca. Turiştii făceau parte dintr-o coloană mai mare de bikeri, care venea dinspre Ardeal, prin Cheile Bicazului, îndreptându-se către Bicaz sau Piatra Neamţ.
„Din primele cercetări efectuate de poliţişti a reieşit că, în timp ce un bărbat în vârstă de 50 de ani, cetăţean ceh, conducea o motocicletă pe DN 12C, în localitatea Taşca, ar fi acroşat o altă motocicletă, condusă de un bărbat în vârstă de 55 de ani, cetăţean ceh, ce se deplasa în faţa sa“, a declarat inspector Ramona Ciofu, de la Poliţia Neamţ.
În urma nedoritului eveniment rutier, a rezultat rănirea motociclistului ceh în etate de 50 de ani. A fost transportat la spital, diagnosticul fiind fractură de claviculă şi multiple fracturi costale. Ambii conducători au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. A fost întocmit dosat penal pentru vătămare corporală din culpă.
Tot astăzi, 22 iunie, şi tot din cauza neatenţiei, un accident rutier s-a petrecut în Târgu Neamţ. Pe la ora 09.00, pe strada Ştefan cel Mare, în centrul oraşului, un bărbat în vârstă de 61 de ani nu a acordat prioritate de trecere unei femei de 58 de ani, care traversa regulamentar, pe un marcaj pietonal. Şoferul nu era băut, dar este cercetat penal.
Cu o zi în urmă, pe 21 iunie, un alt eveniment grav petrecut în Neamţ a avut loc în comuna Piatra Şoimului, Un conducător auto începător, în vârstă de 18 ani, nu a respectat semnificaţia indicatorului „Oprire“, fiind acroşat de un autoturism. Consecinţele: rănirea a patru pasageri, din ambele maşini, cu vârste cuprinse între 16 şi 48 de ani.
Dincolo de aceste incidente, Poliţia Neamţ a transmis şi rezultatele unei acţiuni desfăşurate în perioada 14 - 20 iunie, care a vizat reducerea numărului accidentelor rutiere, produse de consumul de alcool sau droguri. Misiunile au avut loc în cadrul operaţiunii „Roadpol - Alcool şi Droguri“, derulată la nivelul Uniunii Europene de către servicile rutiere.
Au fost testaţi, în Neamţ, circa 1.250 de conducători auto. Şi a rezultat că pericole sunt pe şosele, 63 de şoferi fiind depistaţi în timp ce conduceau sub influenţa licorilor bahice. Dintre ei, 45 au fost sancţionaţi contravenţional, iar în cazul a 18 persoane au fost întocmite dosare penale, pentru conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului.