Şase drumuri de la periferia Hunedoarei vor fi modernizate în această vară. Vor fi investiţi peste trei milioane de lei
0
Şase drumuri judeţene din Hunedoara vor fi modernizate, a informat astăzi Consiliul Judeţean Hunedoara. Este vorba de şosele din zone mai puţin accesibile, iar pentru unele din tronsoane lucrările de modernizare au început în anii trecuţi.
Consiliul Judeţean Hunedoara a informat astăzi că au fost semnate contractele de finanţare pentru şase drumuri din judeţ, incluse pe lista investiţiilor finanţate prin Programului de Dezvoltare Locală
Lucrările vor demara în luna iunie, iar tronsoanele care vor intra în şantier sunt DJ 706B: Luncoiu de Jos – Stejărel – Luncşoara – Dumeşti – Sârbi (13 kilometri), proiect finanţat cu 300.000 de lei, DJ 707 G: DN 7 – Gurasada – Dănuleşti (11 kilometri), ce va primi finanţare de 100.000 de lei, DJ 705 D: Bozeş (DJ 705) – Băcâia (5 kilometri), cu finanţare de 822.545,34 de lei, DJ 705L: DJ 705 – Mada, (6 kilometri), cu finanţare de 1.245.964,93 de lei, DJ 763A: Şteia (DN 76) – Tomeşti – Tiuleşti – limita judeţului Arad (13 kilometri), cu finanţare de 500.000, 00 lei şi DJ 763B: DN 76 (Vălişoara) – DC165 (Dealu Mare) – DN76 (Podele) (10 kilometri), investiţie de 1.500.000 de lei
Din cele şase investiţii aflate în programul de finanţare multianual, în acest an se va finaliza modernizarea DJ 705 – Mada, de pe Valea Geoagiului.
Vă recomandăm şi:
Lucrările pe cele trei trosnoane în şantier ale autostrăzii Lugoj – Deva au avansat cu greutate. Cu un an înainte de termenul final al proiectului, pe niciunul dintre cele trei loturi constructorii nu au ajuns la 30 la sută în stadiul de execuţie. Imaginile aeriene realizate în urmă cu câteva zile, prezintă stadiul lucrărilor la viitoarea autostradă din vestul ţării.
Lucrările de reconstrucţie a podului care traversează Streiul, în Bretea Română, vor costa circa şase milioane de lei. Cea mai mare parte a investiţiei este acoperită de Consiliul Judeţean Hunedoara, însă autorităţile vor mai avea nevoie de o suplimentare de fonduri de la Guvernul României, pentru a finaliza proiectul în acest an.
Şoseaua spre Mănăstirea Prislop va avea tronsoane cu trei benzi şi sensuri unice
Şoseaua spre Mănăstirea Prislop, care va fi modernizată printr-o investiţie estimată la trei milioane de euro, va fi lărgită până la trei benzi, iar pentru evitarea blocajelor vor fi instituite drumuri cu sens unic în Silvaşul de Jos, susţin reprezentanţii Consiliului Judeţean Hunedoara, cei care au lansat procedurile de licitaţie publică.