Becali îl desființează pe Simion: Îmi fac partid suveranist. Câți bani a băgat în AUR
0George Becali îl desființează pe liderul AUR, George Simion, și anunță că își face partid suveranist. „ Va fi numai cu oameni adevărați, suveraniști”, a spus el.

„Voi face o mișcare suveranistă care va prelua toată mișcarea suveranistă. Voi face un partid politic. El (n.r: George Simion) va pierde partidul cât de curând. Va fi numai cu oameni adevărați, suveraniști. Nu cu AUR, care nu are oameni de valoare. AUR are doar 5-6 oameni de valoare, care vor pleca pentru Târziu. (....) Eu nu sunt hoț să fur partide”, a spus George Becali, la Antena 3 CNN.
Deocamdată, nu știe cum se va numi noul partid suveranist, însă a dezvăluit că unul dintre primii oamenii pe care îi „va racola” va fi generalul Mircea Mândrescu.
În cadrul aceleași emisiuni, Becali a mai anunțat că va solicita să fie verificat cum fost cheltuiți banii pe care i-a alocat, prin AUR, pentru reconstrucția caselor din comuna gălățeană Pechea, afectată de inundații.
Gigi Becali a dezvăluit și cât a cheltuit ca să obțină un scaun de deputat pe listele AUR:
„Adică pe mine postul ăsta de deputat m-a costat aproape 700.000 de euro. Nu că i-am dat lui bani, dar acolo unde se ducea el la Pechea (unde au fost inundațiile anul trecut) și spunea «nea Gigi, cu Pechea am crescut 5%!»… pe mine m-a costat 700.000 de euro. Deci oamenii ăia nu tre’ să-l voteze, că n-a făcut el, eu am făcut! Și i-am mai dat încă 100.000 de euro împrumut la partid”.
De asemenea, Gigi Becali dezvăluit și câte tone de brânză a donat la nunta lui Simion.
„Trei tone, că n-a ajuns. Am mai comandat o tonă. Prima dată au fost două și apoi i-am mai trimis o tonă, trei tone de brânză", a declarat patronal FCSB.
George Becali a demisionat din AUR după ce a refuzat să o susțină pe lidera POT, Anamaria Gavrilă, pe care a catalogat-o „o femeie obraznică”.