Marți, 23 Iunie 2026
Home
Știri interne
Știri externe
Politică
Economie
Sport
Stil de viață
Opinii
Video
Ghid de cumpărături
Dezvoltare personală
Adevărul de weekend
Anunțuri în ziar
Ultimele știri ⏱️
Campionatul Mondial ⚽
Război în Ucraina
Istoria zilei
Știri Interne
Ultimele din Știri Interne
Pagina 650
Epidemiolog, avertisment despre fluxul de refugiați și migranți: „Există pericol de TBC, HIV, febră tifoidă, holeră, hepatite virale”
Vicepreședintele Societății Române de Epidemiologie, dr. Emilian Damian Popovici, avertizează asupra problemelor privind sănătatea publică, ca urmare a fluxului de migranți. „Provin din regiuni cu incidențe crescute pentru unele boli infecțioase, cum ar fi tuberculoza, HIV, febra tifoidă, holeră”
Sănătate
11 feb. 2024
Video
Vlogger român, după 30 de zile în Rusia: „Îmi place, dar nu m-aș muta aici. Nu ar trebui să judecăm un popor după acțiunile câtorva oameni”
Vloggerul Cosmin Avram a tras concluziile după ce a trăit 30 de zile în Rusia. El a fost uimit de faptul că unele lucruri sunt foarte diferite față de modul în care sunt prezentate în Occident, cum ar fi faptul că toate marile branduri au plecat, și crede că adevărul este undeva la mijloc.
Societate
11 feb. 2024
Cinci mituri despre comunism explicate de un cercetător al CNSAS: România era la fel de independentă și suverană pe cât e azi Coreea de Nord
Istoricul Mădălin Hodor, cercetător în cadrul Consiliului Naţionale de Studiere a Arhivelor Securităţii (CNSAS), a analizat cinci mituri legate de perioada comunistă. Acesta susține că, deși miturile uneori au o bază reală, faptele nu sunt cunoscute cu adevărat de cei care duc dorul acelor vremuri.
Societate
11 feb. 2024
Ciclonul din Marea Mediterană vine și peste România. Când se schimbă vremea VIDEO
Directorul Administrației Naționale de Meteorologie a anunțat prognoza meteo actualizată, precizând că ciclonul din Marea Mediterană ajunge în România.
Meteo
11 feb. 2024
Alexandru Rafila, despre motivul pentru care nu se vaccinează românii
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a tras un semnal de alarmă asupra nivelului de vaccinare la rujeolă, de exemplu, și a făcut un apel la părinți să-și imunizeze copiii.
Sănătate
11 feb. 2024
Purtătorul de cuvânt al BOR, împunsături către Teodosie: „Nu suntem trupa de asalt, ci «turma» simbolică a Marelui Păstor”
Într-o postare pe pagina de Facebook, purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, Vasile Bănescu, transmite un mesaj arhiepiscopului Tomisului.
Societate
11 feb. 2024
Poliţia avertizează. O nouă metodă de înşelăciune: „Apreciază postări pentru bani!”
Poliţia Română atrage atenţia cu privire la o nouă metodă de înşelăciune propagată prin intermediul aplicaţiilor mobile de socializare - „Apreciază postări pentru bani!”.
Evenimente
11 feb. 2024
Record incredibil al unui argeșean: a sunat la 112, fără a avea o urgenţă, de 31.000 de ori într-un an
Folosind mai multe numere de telefon, un bărbat din judeţul Argeş a apelat serviciul 112, fără a avea o urgenţă, de aproape 31.000 de ori în decursul unui singur an
Evenimente
11 feb. 2024
Meteorologii au prelungit până la ora 22:00 codul galben de vânt puternic pentru 24 de judeţe
Administraţia Naţională de Meteorologie a prelungit până duminică, la ora 22:00, atenţionarea nowcasting Cod galben de vânt puternic, valabilă pentru 24 de judeţe.
Meteo
11 feb. 2024
Ziua Europeană 112 | Peste 90 de clădiri reprezentative din România vor fi iluminate duminică în roşu
Peste 90 de clădiri ale autorităţilor publice centrale şi locale, inclusiv turnul de comunicaţii al Serviciului de Telecomunicaţii Speciale, instituţii de cultură şi obiective turistice, sedii ale unor companii private vor fi iluminate duminică, începând cu ora 18,00, în culoarea roşie.
Evenimente
11 feb. 2024
INTERVIU Dr. Ștefan Oprea, medic specialist oftalmolog: „Glaucomul este parșiv, pentru că nu îți dai seama că s-a îngustat câmpul vizual“
Asimptomatic în faza inițială, glaucomul poate fi prevenit prin controlul oftalmologic regulat.
Sănătate
11 feb. 2024
Universitatea Vârstei a Treia, un proiect unic în România, pentru o senectute activă. Creatoarea Violeta Pușcașu: „A fost revelația vieții“
Pornit de la realitatea demografică a României, o profesoară din Galați a înființat prima universitate care are drept fundament nevoile românilor de vârsta a treia.
Educație
11 feb. 2024
Când face rău consumul de carne tocată. Medic: „Majoritatea o prepară cum nu trebuie și din ce nu trebuie”
Deloc puține sunt persoanele care se plâng de diverse simptome neplăcute după consumul de preparate din carne tocată. La ce să fim atenți ne explică un medic specializat în boli de nutriție.
Sănătate
10 feb. 2024
O navă ucraineană a cerut ajutorul Agenţiei Române de Salvare a Vieţii Omeneşti pe Mare. Ce s-a întâmplat
O navă sub pavilion Ucraina a cerut, sâmbătă, ajutorul Agenţiei Române de Salvare a Vieţii Omeneşti pe Mare la aproximativ o milă marină de Sfântu Gheorghe.
Evenimente
10 feb. 2024
Doi proxeneţi recidivişti, arestaţi preventiv. Obligau fete prin violenţă să se prostitueze în România, Germania şi Elveţia
Doi proxeneţi recidivişti au fost arestaţi preventiv pentru 30 de zile, ei fiind acuzaţi de DIICOT că au recrutat fete aflate în stare de vulnerabilitate şi le-au obligat prin violenţă să se prostitueze în apartamente închiriate în regim hotelier situate în România, Germania şi Elveţia.
Evenimente
10 feb. 2024
Sfaturile primite de un român care vrea să se mute în Grecia: „Paradis! Muncă non-stop de luni până luni, pe bani puțini”
Grecia este o destinație de vis pentru turiștii români, dar pentru cei care vor să muncească sau să se stabilească acolo, lucrurile se schimbă. Programul de muncă în sezonul estival este non-stop, de luni până luni, fără zile libere, prețurile sunt mari, iar salariile nu sunt extraordinare
Societate
10 feb. 2024
Bilanț al Poliţiei Române pe 2023: 1,2 tone de droguri, confiscate anul trecut
Poliţiştii au confiscat, anul trecut, aproximativ 1,2 tone de droguri, 6 tone de masă verde, 3 tone de precursori şi peste 1,5 milioane de comprimate, conform ultimului bilant al Poliției Române.
Evenimente
10 feb. 2024
Medicii de familie somează CNAS să rezolve urgent problemele grave ale sistemului informatic, care este mai mult blocat
Colegiul Medicilor din Municipiul București face un apel către Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) pentru rezolvarea cu rapiditate a disfuncționalităților din sistemul SIUI, deoarece perturbă activitatea în toate sectoarele medicale.
Sănătate
10 feb. 2024
Prognoza meteo pentru Bucureşti: cum va fi vremea în weekend în capitală
Meteorologii anunţă că vremea va fi mult mai caldă decât în mod normal pentru această perioadă în acest weekend.
Meteo
10 feb. 2024
Cod galben de vânt în weekend, pentru 24 de judeţe. La munte, rafale de 90-100 km/h
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o atenţionare Cod galben de vânt. Aceasta este valabilă începând de sâmbătă seara.
Meteo
10 feb. 2024
Tânără româncă adoptată în Anglia își caută familia din România. Avea doar 3 ani când a plecat din țară: „Sper că îmi voi vedea acest vis împlinit”
O tânără în vârstă de 36 de ani, care a fost adoptată de o familie din Anglia când avea 3 ani, își caută familia din localitatea Tirean.
Societate
10 feb. 2024
Românce prinse a doua oară la furat într-un supermarket din SUA: „Am 14 ani. Nu mă atinge” VIDEO
Două românce, dintre care una susține că e minoră, au fost prinse la furat pentru a doua oară într-un supermarket din SUA. Dacă prima dată hoațele au furat ochelari de soare, de această dată au furat lapte praf de peste 3.000 de dolari.
Societate
10 feb. 2024
Alertă medicală la o substanță periculoasă din unele medicamente. Medic: „Românii le înghit în cantități impresionante”
Sandra Alexiu, preşedintele Asociaţiei Medicilor de Familie Bucureşti-Ilfov, trage un semnal de alarmă cu privire la o atenționare Agenției Europene a Medicamentului: unele medicamente pentru răceală conțin pseudoefedrină, o substanță periculoasă pentru pacienți.
Sănătate
10 feb. 2024
Româncele, printre protagonistele industriei sexului în Elveția, unde prostituția este legală
Cunoscutul ziar britanic The Sun a realizat un amplu reportaj în Elveția, acolo unde industria sexului înregistrează profituri mari, iar un antreprenor a creat un site unde clienții care doresc să contacteze o prostituată trebuie să își lase date de identificare
Societate
10 feb. 2024
Cutremur cu magnitudinea 3,1 în judeţul Vrancea, sâmbătă dimineaţă
Un cutremur slab cu magnitudinea 3,1 s-a produs sâmbătă dimineaţa, la ora locală 5:29, în zona seismică Vrancea.
Societate
10 feb. 2024
MApN spune că avioane turcești F-16 de la baza Fetești au fost fost ridicate de la sol după atacul cu drone de la Ismail şi Reni
Ministerul Apărării Naţionale a informat, sâmbătă dimineaţă, că aeronave F-16 ale Forţelor Aeriene Turce din Baza Aeriană 86 de la Feteşti au fost ridicate în jurul orei 1,15 pentru a executa misiuni de cercetare a spaţiului aerian naţional.
Evenimente
10 feb. 2024
Mesajele lui Putin, decriptate de un profesor român din SUA. „Asta pare să-i inducă un fel de anxietate sau o frustrare masivă“
Interviul luat de jurnalistul american Tucker Carlson lui Vladimir Putin provocat dezbateri și a împărțit în două o lume întreagă. Politologul Marius Ghincea consideră că abordarea lui Putin relevă mai degrabă gândirea sa imperialistă decât teama cu care rușii au privit mereu spre extinderea NATO.
Evenimente
10 feb. 2024
Expresia neaoșă ce a dat bătăi de cap unui străin care vrea să învețe românește. „Mai are și alt sens?“
Limba română a fost clasată drept o limbă ușor de învățat pentru vorbitorii de limba engleză. Totuși, unele expresii dau mari bătăi de cap celor care vor să învețe să vorbească românește.
Educație
10 feb. 2024
Războiul dronelor. Generalul român care a fost în Irak și Afganistan descifrează cheia luptei pentru cerul Ucrainei
Războiul din Ucraina a devenit un real poligon de testare pentru modele noi de drone, în timp ce cele clasice și-au dovedit o dată în plus eficacitatea. Generalul (r) Dan Grecu explică ce fel de drone dețin Ucraina și Rusia și în ce măsură influențează acestea cursul luptelor.
Evenimente
10 feb. 2024
Județul în care maghiarii „s-au înmulțit“. Ceangăii urmează școala în limba maternă
Peste 300 de elevi din județul Bacău învață integral în limba maghiară, în învățământul de stat la nivel preșcolar, primar, gimnazial și profesional, potrivit datelor furnizate de Inspectoratul Școlar Județean Bacău.
Educație
09 feb. 2024
„Deepfake” cu persoane publice, artiști sau vedete TV care promovează tranzacționarea acțiunilor Hidroelectrica
Hidroelectrica informează cu privire la apariţia în mediul online a unor clipuri video contrafăcute cu ajutorul tehnologiei deepfake. Compania avertizează că publicul este indus în eroare cu privire la implicarea unor personalităţi în tranzacţionarea acţiunilor sale.
Societate
09 feb. 2024
Român aflat pe lista celor mai căutați fugari din Europa, prins în Franța și trimis în țară. De ce este acuzat Florin Flaugiu
Un român care se afla pe lista celor mai căutați fugari din Europa a fost prins în Franța și adus în țară.
Evenimente
09 feb. 2024
Video
Mersul desculț adună din ce în ce mai mulți adepți. „Nu cred că este necesar să purtați pantofi tot timpul” VIDEO
Mersul desculț adună din ce în ce mai mulți adepți și devine tot mai popular pe rețelele de socializare.
Sănătate
09 feb. 2024
← Pagina 649
Pagina 651 →