Victoria Azarenka, afectată teribil de eşecul cu Sorana! Conferinţă de presă de pomină a sportivei din Belarus

0
Azarenka

Joi seara, Sorana Cîrstea (45 WTA) a reuşit una dintre surprizele turului secund la Wimbledon, reuşind să o invingă pe Victoria Azarena, (14 WTA şi cap de serie 12), după un meci care a avut nevoie de set decisiv.

La conferinţa de presă care a urmat, sportiva din Belarus a părut foarte afectată de eşec şi şi-a găsit cu greu cuvintele pentru a răspunde întrebărilor reprezenţanţilor media. De altfel, întrega întâlnire cu junaliştii a durat doar un minut, timp în care Vika a îngăimat fix 13 vorbe.

Întrebare: "Vrei să ne spui ce gânduri îţi trec acum prin minte?"

Azarenka: "Nu chiar!"

Întrebare: Este evident că astăzi nu a fost ziua ta. Cum ai caracteriza ceea ce s-a întâmplat azi?

Azarenka: "Am nevoie de mai mult timp de analiză".

Întrebare: "Cum ţi s-a părut adversara de azi? Ştiu că este întotdeauna dificil să joci împotriva ei"

Azarenka: "Da, aşa este".

A fost momentul în care moderatorul conferinţei a decis să pună capăt dialogului.

Cîrstea a învins-o pe Azarenka, scor 7-6 (5), 3-6, 6-4, după un meci care a durat două ore şi 20 minute.

În runda următoare, românca o va întâlni pe britanica de origine română Emma Răducanu, locul 338 WTA, câştigătoare surpinzătoare în faţa sportivei din Cehia Marketa Vondrousova, locul 42 WTA, 6-2, 6-4. Cîrstea şi Răducanu nu s-au mai întâlniti niciodată în circuitul WTA.

În urma acestui succes, Sorana Cîrstea s-a calificat pentru a patra oară în runda a treia de la Wimbledon, această fază a competiţiei reprezentânt şi cea mai bună performanţă a sa la acest turneu.

Partida va avea loc sâmbătă, la o oră care urmează să fie anunţată de organizatori.