Superliga. Derby-ul Moldovei: FC Botoșani urcă pe penultimul loc din clasament, după meciul cu Poli Iași, 2-1

0

FC Botoşani a părăsit, cel puţin pentru câteva ore, ultimul loc în Superliga de fotbal, după ce a învins-o pe Politehnica Iaşi cu scorul de 2-1 (0-1), vineri seara, pe teren propriu, în primul meci din etapa a 24-a. Acest rezultat o trimite pe Dinamo pe ultimul loc în Liga 1.

Foto Shutterstock

În derby-ul Moldovei, ieşenii au deschis scorul prin germanul Hamza Saghiri (28), la prima sa reuşită în Superligă.

FC Botoşani a revenit după pauză şi a egalat prin atacantul argentinian Enzo Lopez (52), intrat la pauză, care a debutat astfel cu gol.

Echipa antrenată de Bogdan Andone a dat lovitura pe final, prin francezul Jaly Mouaddib (90+2), intrat după pauză. Zoran Mitrov a centrat de pe partea stângă, iar Mouaddib a reluat de lângă Rareş Ispas.

Doi jucători de la FC Botoşani au fost sărbătoriţi înaintea partidei pentru numărul de meciuri jucate în Superligă, Romario Benzar (250) şi Lorand Fulop (150).

FC Botoşani a ajuns la trei victorii în ultimele patru etape.

Poli Iaşi are o singură victorie în ultimele cinci etape, un egal şi trei eşecuri.

În tur, scorul a fost egal, 1-1.