Se alege praful de Craiova lui Mititelu: Rezultat îngrozitor în Bănie și crește pericolul retrogradării VIDEO

0

Degeaba l-a adus Adrian Mititelu pe bancă pe italianul Giovanni Constantino (39 de ani). Acesta n-are o „baghetă magică“ pentru a „repara“ ce au stricat predecesorii săi în acest sezon și, având în vedere CV-ul său, nici nu e clar cât de valoros e ca antrenor. Cert e că, deocamdată, oltenii au înregistrat o remiză și un eșec în campionat cu Constantino.

Adrian Mititelu, patron FC U Craiova 1948

După 1-1 cu Poli Iași, în deplasare, în runda trecută, astăzi a venit o înfrângere usturătoare: 2-3, acasă, cu UTA. Rezultatul e îngrozitor, de-a dreptul, când ne uităm mai bine la formația care tocmai s-a impus în Bănie. Adică, UTA. Care nu mai bătuse pe nimeni în campionat de la data de... 28 august. De la un 2-1 cu FCSB, la Arad. Au urmat patru remize și două eșecuri. Până la succesul dramatic de astăzi, cu Craiova lui Mititelu.

Chițu a deschis scorul pentru gazde (29), dar UTA a trecut în frunte după reușitele semnate de Fabry (37-penalty) și Ofosu (41). Van Durmen a făcut 2-2 după pauză (60), dar Micovschi a înscris, în minutul 64, ceea ce s-a dovedit a fi golul victoriei pentru UTA. Care a și trecut peste Craiova în clasament,

Așadar, se prelungește criza formației din Bănie, ajunsă la cinci meciuri în campionat fără victorie! În această perioadă, Craiova a înregistat două remize și trei eșecuri. Chițu și colegii săi ocupă locul 13 în acest moment, ceea ce înseamnă că, dacă s-ar termina campionatul astăzi, atunci Craiova ar ajunge la barajul de menținere / promovare cu o formație din „B“.

16. Botoșani 13 0 6 7 13-26 6

*Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, in total 10 etape).

*Locurile 7-16 vor continua în play-out (manșă unică, in total 9 etape).

*Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locul 2 și 3 din play-off în Europa Conference League.

*Locul 3 din play-off va juca baraj cu caștigatoarea barajului dintre locurile 1 si 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

*Locurile 9 si 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.