România, victorie mare în Austria! Tricolorii înving o echipă calificată la EURO şi trec în fruntea grupei

0
maxim

În etapa a doua a grupelor Ligii Naţiunilor, România a învins Austria, în deplasare, scor 3-2 (1-1), şi a trecut pe primul loc în clasamentul grupei.

Pentru întâlnirea cu Austria, selecţionerul Mirel Rădoi a schimbat masiv echipa de start a României, primul 11 având cinci modificări faţă de confruntarea cu Irlanda de Nord. Astfel, Hanca, Toşca, Cicâldău, Hagi şi Puşcaş au rămas pe bancă, ei fiind înlocuiţi de Burcă, Grigore, Creţu, Coman şi Deac.

Tricolorii au deschis scorul la prima acţiune de atac, şut plasat din marginea careului mare, bară-gol, Alibec (3). Gazdele nu s-au clătinat şi, treptat, au trecut la conducerea ostilităţilor.După ce austriecii au lovit bara (9), pe fondul unei dominări destul de accentuate, egalarea a venit, oarecum, firesc, Baumgartner (17). Austriecii puteau lua conducerea peste alte 10 minute, dar Schlager, din 7-8 metri, l-a luat la ţintă pe Tătăruşanu. Singurul lucru notabil până la pauză a fost accidentarea lui Deac. Jucătorul campioanei CFR a părăsit terenul pe targă după ce a căzut rău şi a lăsat impresia că a suferit o entorsă de gleznă.

Partea secundă a început cu România mult mai periculoasă. În minutul 51, în urma unei lovituri libere de pe partea stângă, mingea centrată de Maxim a ajuns cu noroc la Grigore, care a înscris din apropiere. Două minute mai târziu, Grigore putea dubla avantajul, dar nu a mai nimerit ţinta. A făcut-o însă Maxim (69), lob splendid, de la 16 metri, după o gravă eroare în defensiva adversă. În minutul 73, Iancu putea închide meciul, dar şutul său a lovit bara.

Finalul a fost echilibrat. Chiar dacă Onisiwo a redus din handicap, cap din aproprierea porţii (81), România nu s-a baricadat în apărare. Tricolorii ar mai fi putut înscrie o dată, însă Stanciu nu l-a putut învinge pe Schlager în minutele de prelungire.

Citeşte şi

Rădoi, explicaţiile succesului cu Austria! Cum comentează Alibec, Maxim, Grigore şi Stanciu victoria cu favorita grupei

Austria - România 2-3 (1-1)

Baumgartner ’17 şi Onisiwo ‘81 / Alibec ‘3, Grigore ’51 şi Maxim ’69

AUSTRIA

A. Schlager – Lainer, Posch, Hinteregger, Ulmer – Grillitsch, Baumgartlinge – Sabitzer, X. Schlager, Baumgartner – Gregoritsch.

Selecţioner: Franco Foda.

Rezerve: Pervan, Stankovic – Dragovic, Ilsanker, Grbic, Ranftl, Lienhart, Zulj, Wober, Trimmel, Onisiwo, Monschein

ROMÂNIA:

Tătăruşanu – Burcă, Chiricheş-cpt., Grigore, Bancu – Creţu, Maxim, Stanciu – Coman, Alibec, Deac.

Selecţioner: Mirel Rădoi.

Rezerve: Niţă, Lazar – Toşca, Hanca, Nedelcearu, Nistor, Puşcaş, Ştefan, Hagi, Iancu, Buş, Cicâldău

Tot astăzi, în celălalt meci al grupei, Norvegia a spulberat, în deplsare, Irlanda de Nord, scor 5-1

În prima etapă, vineri, România a remizat acasă cu Irlanda de Nord, scor 1-1, î timp ce Austria a învins Norvegia, scor 2-1.