Puştoaica Emma Răducanu a luat US Open cu asalt: Debut fulminant şi urcare spectaculoasă în clasament

0
Raducanu

După un Wimbledon memorabil, în care a atins optimile, sportiva de 18 de ani a pătruns pe tabloul principal de la Flushing Meadows, unde a trecut de o adversară mai mare cu 13 ani.

Emma Răducanu (150 WTA) a ajuns la US Open din postura de noua minune din lumea tenisului feminin. Chiar şi aşa, britanica a trebuit să joace în calificări, unde însă a bătut tot, trecând de Schoofs (285 WTA), Bolkvadze (167 WTA) şi Sherif (96 WTA), fără set pierdut!

Ajunsă pe tabloul principal, Emma şi-a continuat seria victoriilor în minimum de seturi, învingând-o, marţi seară, pe Stefanie Voegele (Elveţia, 31 de ani, 128 WTA), scor 6-2, 6-3. Partida a durat o oră şi 16 minute.

În turul II de la US Open, Emma Răducanu va da de chinezoaica Shuai Zhang (49 WTA).

Pentru calificarea în runda a doua de la US Open, Răducanu şi-a asigurat un cec în valoare de 115.000 de dolari. În plus, în acest moment, în ierarhia virtuală, jucătoarea din Marea Britanie a ajuns până pe locul 120 WTA, aceasta fiind cea mai bună clasare din cariera ei de până acum.