Handbal feminin: Rapid Bucureşti, înfrângere cu liderul Metz, în grupa B a Ligii Campionilor

0

Principalele marcatoare ale partidei au fost Almeida de Paula 8 goluri, pentru Metz, respectiv Korsos, Badea şi Janjusevic, câte 6 reuşite, pentru Rapid.

FOTO Shutterstock

Din lotul campioanei României au absentat, accidentate, jucătoarele Marta López şi Sorina Grozav.

În etapa a XIII-a a grupei B s-a mai jucat meciul dintre Lokomotiva Zagreb - Storhamar 22-31, celelalte dispute programate fiind între Kastamonu - Gyor şi Team Esbjerg - Buducnost.

După 13 etape, Rapid Bucureşti are 18 puncte (locul 4).

În primele partide din grupa B, campioana României a obţinut rezultatele: 31-27 cu Lokomotiva Zagreb, 32-32 cu Metz Handball, 33-26 şi 28-22 cu Kastamonu Belediyesi GSK, 34-32 şi 30-35 cu Team Esbjerg, 30-30 şi 39-29 cu Buducnost, 27-25 şi 36-29 cu Storhamar, 30-32 şi 30-27 cu Gyor ETO.

Rapid Bucureşti va disputa ultimul meci din grupa B pe teren propriu, în 12 februarie, cu Lokomotiva Zagreb.

În grupa A din competiţie joacă şi Vicecampioana CSM Bucureşti, calificată deja în sferturile de finală.

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.