Simona Halep a câştigat turneul de la Dubai, după ce s-a impus în faţa cehoaicei Karolína Plíšková în două seturi

0

Simona Halep (4 WTA) a câştigat finala turneului de la Dubai, după ce a învins-o pe cehoaica Karolína Plíšková (18 WTA), în două seturi, scor 6-4, 7-6(4).

Ce urmează pentru Simona Halep, după trofeul câştigat la Dubai. Românca îşi cunoaşte următoarea adversară

Ultimul act al competiţiei a durat o oră şi 47 de minute, iar cel de-al doilea set a fost „împins“ spre tie-break. Începutul i-a aparţinut Karolínei Plíšková, care i-a pus probleme Simonei Halep pe tot parcursul meciului.
În setul doi a existat un moment în care cehoaica a solicitat o pauză pentru îngrijiri medicale, dar acest lucru nu s-a văzut în jocul ei ulterior. Prin această victorie, Simona Halep a câştigat cel de-al 10-lea său turneu din carieră şi va reveni pe locul trei WTA, urcând o poziţie în ierarhia mondială a tenisului feminin.

„A fost un turneu excelent, mi-e greu să spun cum mă simt, este un titlu foarte mare pentru mine. Sunt fericită.Mi-am dorit să joc acest turneu foarte mult. Mulţumesc tuturor celor din tribune! Sunt mai emoţionată acum, decât în timpul meciului. A fost o atmosferă fantastică şi mulţumesc încă o dată pentru susţinere. Am jucat foarte bine aici şi anul viitor mă voi întoarce să-mi apăr titlul“, a fost prima reacţie a Simonei Halep.

Cele două jucătoare s-au întâlnit pentru prima dată într-un meci de tenis. În drumul spre finală, Simona Halep le-a mai învins pe slovaca Daniela Hantuchová (47 WTA), bulgara Ţvetana Pironkova (57 WTA), rusoaica Ekaterina Makarova (9 WTA) şi daneza Caroline Wozniacki (5 WTA).
De cealaltă parte, Karolína Plíšková a trecut de rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (40 WTA), cehoaica Barbora Záhlavová-Strýcová (22 WTA), sârboaica Ana Ivanovici (6 WTA), cehoaica Lucie Šafářová (15 WTA) şi spanioloaica Garbiñe Muguruza (24 WTA). Victoria finală îi va aduce Simonei Halep 456.000 de dolari şi 900 de puncte WTA.

Simona Halep a câştigat cel de-al 10-lea titlu din carieră şi revine pe locul 3 WTA

Simona Halep vs. Karolína Plíšková: 2-0

Setul II (câştigat de Simona Halep)

• Se intră în tie-break. 0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 2-3, 3-3, 3-4, 4-4, 5-4, 6-4, 7-4.
  • 6-6: Cehoaica nu cedează, emoţiile cresc.
  • 6-5: Simona câştigă game-ul într-un moment critic.
  • 5-5: Karolína împinge meciul în prelungiri.
  • 5-4: Simona e la un singur pas de câştigarea meciului.
  • 4-4: Rebreak Karolína, iar scorul se echilibrează.
  • 4-3: Game foarte disputat, câştigat de româncă.
  • 3-3: Simona egalează pe propriul serviciu.
  • 2-3: În ciuda aparentelor probleme medicale, cehoaica pune probleme.
  • 2-2: Jocul se reia, iar românca egalează.
  • 1-2: Rebreak Simona, care câştigă primul game din acest set. Karolína solicită o pauză medicală, astfel încât se impune o pauză de cinci minute.
  • 0-2: Dublă greşeală în dreptul Simonei şi adversara face break.
  • 0-1: La fel ca în setul întâi, Karolína porneşte cu avantaj.

Setul I (câştigat de Simona Halep)

• 6-4: Simona cucereşte primul set.
  • 5-4: Karolína recuperează din diferenţa scorului, deşi afişează o stare de oboseală.
  • 5-3: Simona se „desprinde“ de adversara sa, astfel încât asistăm pentru cea dintâi dată la o situaţie de două game-uri avans.
  • 4-3: Game câştigat la zero de conaţionala noastră, care se află la conducere pentru prima dată.
  • 3-3: Simona respectă „tradiţia“ partidei şi egalează, după un joc disputat.
  • 2-3: Deja putem vorbi despre o „rutină“ a meciului.
  • 2-2: Românca serveşte şi recuperează scorul de pe tabelă.
  • 1-2: Cehoaica revine în avantaj.
  • 1-1: Simona egalează, pare intrată în ritmul meciului.
  • 0-1: Karolína câştigă primul game, pe propriul serviciu.