Fed Cup: România – Cehia 2-1! Simona Halep câştigă meciul cu Petra Kvitova! Niculescu ne poate duce în semifinale

0
Simona Halep

În sferturile de finală ale Fed Cup, România conduce Cehia cu 2-1, după ce Simona Halep a învins-o în trei seturi pe Petra Kvitova. Urmează Niculescu - Pliskova.

Fed Cup: România a trecut în avantaj în faţa Cehiei, după ce Simona Halep a depăşit/o în trei seturi de Petra Kvitova, scor 6-4, 3-6, 6-3. Partida nu a fost una strălucită, totuşi Simona a fost jucătoarea mai lucidă, în vreme ce Petra s-a întrecut în greşeli neforţate.

România mai are nevoie de o victorie din următoarele două meciuri. Primul dintre acestea le opune în scurt timp pe Monica Niculescu şi Karolina Pliskova. Dacă Niculescu va câştiga, România se va califica în premieră în semifinalele Fed Cup, unde va întâlni învingătoarea din partida Elveţia - Germania.

În cazul nedorit în care Pliskova învinge, totul se decide la dublu.

LIVETEXT Monica Niculescu - Karolina Pliskova

Simona Halep: Mulţumesc mult publicului, pot să spun că vă iubesc! A fost un meci greu, contează că am câştigat. Să o susţinem pe Monica!

SETUL AL TREILEA, 6-3 pentru Halep

6-3 Halep, victorie fantastică pentru Simona!

5-3 BREAK Halep! Simona va servi pentru câştigarea meciului!

4-3 Halep, tot un joc la 30, în care Simona a profitat de greşelile Petrei şi a luat un avans în setul al treilea. Orice break poate tranşa soarta meciului acum.

3-3 Kvitova îşi ţine şi ea serviciul la 30, se merge cap la cap în setul decisiv al partidei.

3-2 Halep, joc la 30 pe serviciu şi Simona revine în faţă cu două jocuri la rând.

2-2 BREAK Halep, care câştigă la 15 pe serviciul Petrei şi revine în set.

2-1 BREAK Kvitova, ea a condus cu 40-0 pe serviciul Simonei şi a convertit în joc a treia minge de break.

1-1 Kvitova îşi ţine şi ea serviciul, câştigă la 30.

1-0 Halep, care salvează trei mingi de break în bună măsură cu ajutorul unor servicii bine plasate.

SETUL AL DOILEA, 6-3 pentru Kvitova

6-3 Set Kvitova, care a salvat două mingi de break şi a împins meciul în set decisiv.

5-3 Break Kvitova, care serveşte acum pentru câştigarea setului secund.

4-3 Kvitova, joc încheiat spectaculos, la fileu. Petra rămâne cu un pas în faţă în acest set.

3-3 Halep îşi ţine uşor serviciul, câştigă la zero şi egalează

3-2 Kvitova, care şi-a ridicat nivelul de exprimare, greşeşte mai puţin şi revine în set cu două jocuri consecutive.

2-2 Break Kvitova, care dă semne de revenire în joc, câştigă la 15 pe serviciul Simonei, după ce încheie jocul cu un retur direct câştigător.

2-1 Halep, Kvitova punctează pe tabelă în setul al doilea cu destule emoţii, dar rămâne cu un break în urma româncei.

2-0 Halep: joc câştigat uşor pe serviciu, Kvitova e într-o zi cel puţin la fel de proastă ca cea de ieri, iar Simona profită.

1-0 Halep: Break! Kvitova a condus cu 40-0, dar a reuşit cumva să scape din mâini acest joc, iar Simona începe setul perfect.

SETUL I, 6-4 pentru Simona Halep

6-4 Halep câştigă primul set cu o minge norocoasă, amortizată de banda fileului! Simona a salvat o minge de break.

5-4 Halep, după ce Petra Kvitova a câştigat pe serviciu, salvând o minge de break şi de set. Simona va servi acum pentru câştigarea primului set.

5-3 Halep nu are emoţii pe serviciu şi se apropie la un joc de câştigarea setului.

2-12 raportul greşelilor neforţate, Petra nu găseşte tuşele terneului, trimite multe mingi afară.

4-3 Halep: Kvitova şi-a făcut serviciul relativ uşor.

4-2 Halep: Simona s-a dus la 40-0, ajutată şi de greşelile repetate comise de Petra. Românca a comis o dublă greşeală, dar a închis game-ul la 30, după ce Petra a trimis iarăşi afară.

3-2 Halep: BREAK! Simona s-a dus la 40-0 şi a închis game-ul la 15, după ce Petra a trimis afară.

2-2: Petra a avut minge de break la 40-30, dar Simona a salvat-o cu un as. La deuce#1, românca a profitat de o minge trimisă lung de cehoaica, dar apoi a comis o dublă greşeală. La deuce#2, Kvitova a avut avantaj, dar a trimis afară mingea decisivă. La deuce#3, Halep a trecut în avantaj, dar iarăşi a făcut o dublă greşeală. La deuce#4, Kvitova a trimis afară, iar apoi în fileu, Simona câştigând game-ul după aproape şapte minute.

2-1 Kvitova: Petra şi-a făcut serviciul la zero.

1-1: REBREAK! Kvitova s-a dus la 40-0, după ce Halep a ratat o minge uşoară şi a făcut şi o dublă greşeală. Petra a valorificat prima din cele trei mingi de break.

1-0 Halep: BREAK! Simona a condus cu 30-0 şi 40-30 şi a valorificat prima minge de break, după ce adversara a trimis în fileu.

A început meciul. Serveşte Kvitova.

----------------------------

UPDATE 12.55 - Halep şi Kvitova au ieşit pe teren. Meciul va începe în câteva minute.

------------------

În sferturile de finală ale Fed Cup, România şi Cehia joacă astăzi episoadele decisive ale confruntării. De la ora 13.00, Simona Halep o întâlneşte pe Petra Kvitova, partidă urmată de confruntarea Monica Niculescu – Karolina Pliskova.
Dacă scorul după aceste meciuri este egal la doi, diferenţa se va face la dublu, unde România va fi repezentată de Monica Niculescu şi Raluca Olaru, iar Cehia de Karolina Pliskova şi Barbora Strycova, sub rezerva că în ambele echipe pot surveni modificări.
Reamintim că în prima zi a partidelor de la Cluj-Napoca, Simona Halep a fost învinsă de Karolina Pliskova, iar Monica Niculescu a continuat ziua surprizelor, câştigând meciul cu Petra Kvitova.

Aici mai puteţi citi cum a explicat Simona eşecul cu Pliskova, ce a spus Niculescu după victoria cu Kvitova, reacţia lui Ilie Năstase şi secretul Monicăi Niculescu.