LIVETEXT: Ceahlăul - Poli Iaşi:1-0 Rezultat final/Ceahlăul cu speranţele, Poli cu grijile

0
În partida din tur de la Iaşi, Poli a bătut pe Ceahlăul cu 2-0

Cele două echipe se luptă astăzi pentru victorie, singura variantă anunţată de oficiali care mai poate ţine în viaţă formaţiile în lupta pentru evitarea retrogradării

Nemţenii mai trag speranţe să evite retrogradarea după ce au învins, la limită, o altă echipă care se zbate în zona retrogradării. După aspectul jocului gazdele au meritat victoria mai ales după numărul de ocazii şi determinarea arătată pe tot parcursul meciului, în vreme ce elevii lui Grigoraş nu au contat astăzi decât prin şutul periculos al lui Păun din prima repriză care putea înscrie după o fohla seca.

Poli caută victoria de cinci etape, dar meciul din etapa viitoare se anunţă infernal în Copou cu CFR Cluj. Ceahlăul se deplasează etapa viitoare în Giuleşti pentru meciul cu Rapid, dar deplasările în Capitală par să le priască nemţenilor în acest retur, pentru că în Bucureşti nu au pierdut nici cu Steaua, nici cu Dinamo.

Filmul meciului:

Fluier final: Ceahlăul - Poli Iaşi 1-0

De la margine se arată 3 minute de prelungiri

min 88 - Bujor trimite cu capul peste poartă centrarea venită dintr-o lovitura liberă executată de Ignatov

min 82 - Onicaş încearcă şutul de la distanţă, dar nu găseşte cadrul porţii

min 81 - Edson Sousa este şi el avertizat cu galben

Jocul îşi schimbă coordonatele: gazdele îi invită pe ieşeni să atace şi folosesc contraatacul de câte ori au ocazia.

min 80 - Filipovici face şi a treia schimbare cu 10 minute înainte de final la Ceahlăul intră Achim în locul lui Habib Balde.

min 75 - încă o schimbare la Poli: iese Vali Badea, apatic tot meciul şi intră Vlad Bujor.

Spectatorii simt că echipa poate învinge şi încurajează pentru prima dată echipa gazdă.

min 72 : Grigoraş îl bagă pe Ignatov în locul lui Straton.

min 70: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL 1-0 pentru Ceahlăul:  Vasilache înscrie după un un-doi în careul ieşenilor cu Sousa. Tribunele sunt în delir.

min 68 - prima schimbare a lui Petre Grigoraş: intră Miclea în locul lui Munteanu. Cu un minut înainte, Mulisa mai ratează o ocazie trăgând în plasa laterală după o pătrundere în careu pe partea dreaptă a atacului gazdelor.

min 62 - mingea circulă pe traseul Vasilache - Sousa - Mulisa, iar atacantul rwandez trimite peste poartă din mijlocul careului, irosind o ocazie bună de a deschide scorul

min 58 - dublă schimbare la gazde: ies Bădescu şi Jeremic, intră Cebotaru şi Sousa

min 57 Mihajlov nu reuşeşte să reia, din careu, o centrare a lui Străuţ

min 56 - este avertizat Jeremic după un fault la Bârlădeanu

min 54 - Păun vede şi el cartonaş galben după ce protestează pentru că arbitrul nu a acordat fault la intervenţia lui Bărcăoan asupra sa

"O iubire fără de sfârşit / poartă visul nostru infinit" scrie pe cele două bannere afişate de galeria lui Poli

Ieşenii au lovitura de reluare a jocului pentru repriza secundă. Fomraţiile au revenit de la cabine pe fundalul coloanei sonore din filmul "Gladiatorul".

Echipele intră la cabine după o repriză albă în care marile ocazii au lipsit

min 41 - Villadsen scoate cu un plojon de efect o minge şutată foarte bine de Păun de la 30 de metri de poartă. Balonul se ducea sub bara transversală, dar intervenţia goal-keeperului nemţean a stârnit aplauze din tribune, mai ales că portarul este jenat şi de soarele puternic.

min 37 - al treilea cartonaş galben al meciului îl vede Salif Nogo pentru henţ

min 36 - joc tern în teren, spectacol în tribune: galeria oaspeţilor a fost acoperită de un banner imens pe care era reprezentat capul de bour, simbolul Moldovei şi un cavaler medieval, iar unul din membrii galeriei a reuşit să aprindă o torţă

min 31 Vali Badea este blocat în momentul şutului de Viţelaru după ce atacantul lui Poli rămăsese singur cu portarul Villadsen.

După aproape o jumătate de oră de la debutul jocului galeria ieşenilor a reuşit să intre în stadion după ce a fost verificată de jandarmii si agentii de pază de la intrare. La peluză sunt acum circa 100 de suporteri care îşi încurajează favoriţii

min 27 - Cei doi antrenori, Filipovici şi Grigoraş, se agită în spaţiul tehnic şi încearcă să-şi stimuleze elevii care au intrat într-un joc plin de imprecizii la mijlocul terenului

min 22 - Străuţ este şi el avertizat de centralul Istvan Kovacs cu galben după un fault la centrul terenului

În stadion au mai reuşit să intre suporteri veniţi de la Iaşi iar galeria oaspeţilor începe să se închege cu arsenalul de bannere şi steaguri alb-albastre

min 16 - portarul gazdelor are nevoie de îngrijiri medicale după un contact cu propriul apărător, Forminte. Cu două minute înainte şi Păun de la oaspeţi a avut nevoie de intervenţia echipei medicale după ce a primit o minge în faţă trimisă de Bădescu.

min 12 - primul cartonaş galben al meciului îl vede Straton de la Poli, după un fault la centrul terenului comis asupra lui Vasilache

min 6 - ieşenii sunt aproape de gol după o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral dreapta executată de Lucian Munteanu, de puţin pe lângă vinclul porţii gazdelor. La faza de contraatac, Bădescu mai ratează o oportunitate de a deschide scorul, dar Brăneţ se opune după ce nemţeanul şutase din unghi la o pătrundere în careu.

Gazdele sunt încurajate de o galerie divizată după scandalul pe care l-a avut în deplasarea de la Bistriţa. Grosul susţinătorilor format din circa 300 de spectatori este la tribuna a II-a, iar la peluză a rămas doar o mână de susţinători.

Prima ocazie aparţine nemţenilor care în minutul 1 ratează o mare ocazie din careu după o pătrundere a lui Bădescu.

Arbitrul fluieră startul meciului

În tribunele stadionului din Piatra Neamţ au ajuns circa 50 de suporteri ieşeni care îşi încurajează favoriţii de la peluza din spatele porţii lui Brăneţ.

Iată componenţa celor două formaţii:

Ceahlăul: Villadsen - Bărcăoan, Forminte, Viţelaru, Ambourouet - Stevic, Balde, Vasilache, Bădescu - Jeremic, Mulisa

Antrenor: Zoran Filipovici

Poli Iaşi: Brăneţ - Onicaş, Bârlădeanu, Mihajlov, Straton - Străuţ, Vali Negru, Nogo, Munteanu - Păun,  Badea

Antrenor: Petre Grigoraş

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei)

Asistenţi: Milos Nagy (Cluj Napoca) şi Ioan Onicaş (Zalău)

Bună ziua! De la această oră va invit să urmărim împreună meciul dintre Ceahlăul şi Politehnica Iaşi, contând pentru etapa a 25-a a Ligii I la fotbal