Halep, primul pas greşit la Shenzhen: Simona, învinsă în minimum de seturi de Svitolina. Cum arată clasamentul

0

Simona a avut şansa calificării în semifinalele Turneului Campioanelor, însă a făcut un meci, per ansamblu, slab şi a fost învinsă în două seturi.

Simona Halep are o problemă cu începuturile de meci la Shenzhen! Cu Andreescu, constănţeanca a fost surclasată, în mod evident, în primul act pe care l-a şi cedat cu 3-6. Contra lui Svitolina, povestea s-a repetat, însă doar pe jumătate.

„Simo“ a avut un start ezitant, a luat doar trei puncte în primele trei game-uri şi, în mod firesc, a fost condusă cu 3-0! Abia la acest scor, românca a echilibrat balanţa, a început să joace tot mai bine şi a luat trei game-uri la rând: 3-3.

Au urmat cinci game-uri în care s-a mers pe serviciu, până la 6-5 pentru Svitolina. Aici, Halep a avut o cădere inexplicabilă într-un moment în care jocul părea că funcţionează: i-a oferit trei mingi de break adversarei, iar Svitolina a valorificat-o pe prima dintre ele, închizând primul set după 54 de minute, 7-5!

Setul doi a fost strâns de la început! Şi nimeni nu s-a distanţat la o diferenţă mare, scorul fiind egal după şase game-uri: 3-3. Din păcate, la 4-3 pentru Svitolina, Simona a mai comis-o o dată, exact ca la finalul primului set: i-a oferit adversarei trei mingi de break, iar Elina a valorificat-o pe prima dintre ele: 5-3!

La acest scor, Halep s-a dus la 40-15 pe serviciul adversarei, însă a irosit primele două mingi de rebreak! La deuce#1, Svitolina a avut prima minge de meci pe care a şi valorificat-o imediat.

Prin victoria obţinută, Svitolina şi-a asigurat prezenţa în semifinale, în timp ce locul 2, ultimul calificant, e disputat acum de Halep şi de Pliskova.

CITEŞTE ŞI:

CTP, îngrozit de cât de grasă e Andreescu: Ce a văzut atunci când Bianca s-a aşezat pe marginea terenului

Halep, exasperată: Simona a explicat ce nu-i convine la Shenzhen şi a prefaţat marele meci cu Pliskova

Andreescu, dialog teribil cu antrenorul ei: Ce i-a spus în momentul în care avea dureri cumplite la genunchi

Andreescu, final de drum la Turneul Campioanelor: Bianca a abandonat în meciul cu Pliskova. Ce s-a întâmplat

CTP a simţit că Halep va pierde: A explicat unde a fost depăşită Simona şi ce şanse are să ajungă în semifinale

Halep, neputincioasă şi lipsită de încredere: Ce i-a spus lui Darren Cahill în timpul meciului cu Svitolina

De ce a pierdut Halep: Cifrele meciului cu Svitolina spun povestea unei partide în care Simona n-a fost în apele ei

Halep a ratat şansa unei calificări fără emoţii: Ce trebuie să facă Simona pentru a ajunge în semifinale

Managerul lui Halep, speriat de reacţiile românilor: Cosmin Hodor a făcut un pas înapoi printr-o postare pe Facebook

Managerul lui Halep nu ştie nimic despre tenis: Dovada că postarea lui Cosmin Hodor a fost o gafă de proporţii

Text devastator: „Brandul Halep e unul în paragină! Un agramat face praf imaginea Simonei“

OPINIE Cine scuipă coji de seminţe în trofeul de la Wimbledon

CTP, fără milă după mesajul pe care Halep l-a aprobat: „O aberaţie! Atitudinea lui Hodor e de tipul Dăncilă - Dragnea!“

Reacţia Simonei Halep după postarea scandaloasă a managerului ei de comunicare pe Instagram

Managerul lui Halep, trimis la reeducare: Reacţii acide după postarea lui Cosmin Hodor de pe Instagram

Halep, obligată să lucreze cu un incompetent: Cine e Cosmin Hodor, omul care îi atacă pe românii plecaţi din ţară

Managerul lui Halep, postare groaznică: Atac urât la Bianca Andreescu şi la toţi românii care au plecat din ţară!