Begu, victorie de senzaţie la Istanbul: Irina părea „îngropată“, dar apoi a reuşit un meci memorabil

0

Irina Begu (37 WTA) traversează cea mai bună formă a ei din 2018 şi se vede că nu degeaba a fost titularizată în Fed Cup de Florin Segărceanu, în locul Soranei Cârstea.

Irina Begu e în sferturile turneului de la Istanbul şi mai are nevoie de trei victorii pentru a câştiga trofeul cu numărul cinci în circuitul WTA.

După ce a trecut, în runda inaugurală, de Jakupovici (130 WTA), românca de 27 de ani a învins-o, astăzi, pe Christina McHale (88 WTA). Americanca a început partida în forţă, mergând la 4-1. De aici însă a început revenirea Irinei, care a luat cinci game-uri la rând, şi şi-a adjudecat primul set cu 6-4.

Setul doi a fost mai echilibrat, însă Begu a fost mai mereu cu un pas înaintea adversarei, având 2-1, 3-2 4-3 şi 5-4. Românca s-a impus, într-un final, cu 6-4, la a doua minge de meci.

Pentru Begu urmează un meci în sferturi cu învingătoarea duelului Vekici (54 WTA) – Tomljanovici (95 WTA).