Liviu Dragnea aruncă în aer România şi compromite PSD. Cum a calculat paşii pentru ordonanţa de urgenţă salvatoare

Prin refuzul de a demisiona din fruntea Camerei Deputaţilor şi prin dorinţa de a modifica legislaţia penală printr-o ordonanţă de urgenţă, Liviu Dragnea aruncă România într-un zonă nefrecventabilă pentru partenerii externi şi tranformă PSD într-un partid tributar strict interesului său imediat şi personal: anularea pedepsei cu executare. Surse din PSD explică pentru „Adevărul“ care e planul prin care Dragnea încearcă să se salveze.
Un regim iliberal cu mandat de 2 ani, timp in care sa curete tara de infractorii si mafiotii care au capturat Romania. Un militar mana de fier. Daca vor iliberalism, iliberalism sa fie.
Prima masura: confiscarea tuturor averilor peste un anumit prag care nu pot fi justificate, banii urmand a fi folositi pentru a scoate din intuneric si saracie zonele din sudul si estul tarii care au fost nenorocite de catre baronii ciumei rosii.
Exact ce poate zice că va face şi conducătorul PSD-ALDE-UDMR, dacă scapă de sub presiunea tinerilor şi e votat în 2019 preşedinte, mulţi nostalgici pedepsind pe Iohannis că nu e ca Băsescu.
Tocmai au zugravit zidu' la Targoviste. Livache, cauta si tu un eliccopter si o dacie rosie. Hai ca nu-i greu. E mai usor decat un zbor pana in Madagascar.
Demonstratii masive in Bucuresti, ar trebui sa inceapa de luni ! Nici pe vremea lui Ceausescu nu se intampla ceea ce Dragnea planuieste acum ! Din pacate insa, nu mai cred in forta de reactie a strazii ! Este prea abstracta notiunea de dreptate ca sa mai influenteze o strada imbecilizata. In fond ce se intampla daca legile tarii se vor modifica in favoarea infractorilor si a lui Dragnea personal, pentru ca asa vrea Dragnea ? O sa scape cateva mii de penali ! Mare scofala, vor zice trepanatii pe creier ! Romania este mare si viata merge inainte. Ce, pana acum au intrat in puscarie toti care meritau ? Nu, si uite ca nu s-a intamplat nimic. Romania este la o mare rascruce, intre civilizatie si o dictatura primitiva de proasta calitate, o noapte a mintii ! Ne intoarcem la vremea comunismului incipient si brutal, la comisarii poporului si la vremurile lui Ana Pauker. Ne intoarcem de und am plecat, trecand prin sacrificii inutile, daca oamenii nu se vor solidariza ! De ce mama drakului au trebuit sa moara acei tineri in 89, la Revolutie, ca sa ne calareasca un tzigan din Teleorman ? Absolut penibil, daca nu ar fi atat de tragic !
@Camelian Propinatiu De zis poate zice dar nu poate fi deloc credibil din nenumarate motive, de exemplu: -Cele mai multe averi uriase facute din afaceri cu statul se invart in jurul PSD. Va confisca crasmarul averile celor impreuna cu care a furat si care il sprijina la putere? -A demonstrat pana acum vreo intentie in sensul asta? Atunci cand au fost luati cativa hoti la intrebari am vazut toti care a fost reactia, de victimizare, s-au dat mari "abuzati". -Baronii acelor zone au avut la dispozitie multi ani, unii chiar zeci de ani, pentru a demonstra ce pot face pentru cetatenii de acolo. Rezultatul? Saracie lucie, scuze si cautat de tapi ispasitori. Tabara noastra este in schimb foarte credibila pentru ca odata infuriati suficient de mult sau odata reveniti dupa o perioada de dominatie a crasmarului exact acolo s-ar ajunge sau chiar cu mult mai rau. Asta ar trebui sa le dea serios de gandit celor puternici si cu bani care aleg sa tina in brate gasca care conduce acum PSD sau sa nu i se opuna.
@Jean Maurer Parerea mea este ca te vaieti prea mult, fii mai optimist. Odata ce e pierduta/castigata batalia pentru inimile si mintile oamenilor e aproape imposibil sa opresti caderea/ascensiunea. In care varianta se incadreaza Dragnea, cu sub 10% incredere? Nici "rezerve" nu sunt, cu Firea in cadere libera si ceilalti foarte stersi. Iar epoca tancurilor lui Stalin s-a dus. Poti sa fii un Bashar al Assad in Siria si sa-ti distrugi propriul popor ca sa mai supravietuiesti o vreme dar nu va fi permis in interiorul UE si NATO. De traditionalism si religie au incercat sa se agate ca in Polonia si Turcia dar nu le-a iesit, ii pufneste rasul pe romani cand aud ca ar fi Dragnea sau Tariceanu cei mai crestini si traditionali. Au incercat si cu nationalismul lui Viktor Orban, nu le-a iesit nici asta, dimpotriva alianta cu UDMR le-a dinamitat suportul nationalistilor. Propaganda lor incearca sa tina steagul sus dar cam merge in gol. Deci ce e asa tragic? Chiar si sa obtina puterea absoluta(putin probabil), le-ar exploda in fata la prima scanteie. Daca mai punem in calcul si dezastrul care va veni in economie, tu pe ce rezultat ai paria?
Din acest moment prioritatea prioritatilor este impiedicarea aparitiei OUG. Exista mai multe modlitati, chiar daca nu toate sunt cushere. Dar in conditiile in care ciordache si ceilalti lachei incalca cu buna stiinta procedurile si chiar calca totul in picioare doar pentru a-si salva stapanul, eu zic ca nu trebuie sa ne impiedicam de aparente. Una dintre modalitati ar fi pichetarea cladirii parlamentului si a guvernului de catre protestatari si impiedicarea grupului infractor ciordache -serban - "pricolicea"(nicolicea) sa intre in cladire(parlament si/'sau guvern), pe tot parcursul zilelor de luni- marti-miercuri(ziua cand va cadea guvernul, datorita motiunii) sau sa fie trimisi in carantina pe motiv ca au fost infectati cu un virus letal a doua modalitate, in caz ca prima esueaza, este crearea unui incident la Monitorul Oficial astfel incat sa fie impiedicata publicarea ordonantei pana dupa caderea guvernului. a treia modalitate ar fi interventia la Monitorul oficial si schimbarea datei intrarii in vigoare dupa o luna de la data publicarii, pentru a se reusi intretimp fie demiterea guvernului fie anularea ordonantei
da ma, d-aia nu veneau investitorii..pentru ca mor de grija lui dragnea.
@aleator Da ma, investitorii nu mor de grija banilor lor, se inghesuie sa arunce cu ei in tari instabile, in tari care sunt pe punctul de a lua foc ca sa-si scape pielea niste penali(si chiar cu amenintarea dezmembrarii daca scapa lucrurile de sub control). De-aia am avut noi inflatie de peste 300% in anii 90 ca nu stiau investitorii cum sa faca sa ajunga aici, sa le vanda bastoane si casti minerilor. Bravo, ma...
In persoana acestui aventurier scelerat, care se numeste Liviu Dragnea, recunoastem un politruc de duzina, de tip provincial si cu radacini primitiv-rurale, care s-a catarat si protapit in fruntea tarii prin intrigi si aranjamente, prin minciuni si smecherii, prin golanii de tip dambovitean. Cu fiecare zi care trece, acest individ, care impinge Romania spre un dezastru generalizat, face dovada unui comportament tot mai agresiv, dublat de un tot mai accentuat declin mental. Tocmai pentru ca tara noastra trece in aceasta perioada prin momente critice si dramatice, determinate de aitudinea iresponsabila a acestui om, este cazul sa nu se treaca sub tacere nici o opinie despre Liviu Dragnea, liderul actual al PSD care, din nenorocire pentru tara, se gaseste in prezent pe una din cele mai importante functii din conducerea Romaniei. Acestui tip sinistru i-a fost "dedicat" recent un remarcabil si real portret. Este semnat de Traian Basescu ! Indiferent de parerea pe care fiecare dintre noi o avem vizavi de Traian Basescu, indiferent daca ne place sau nu de fostul presedinte, este necesar si binevenit ca acest text sa fie re-pus in circulatie. Iata textul:
"Oare cum am ajuns aici? România stat membru NATO şi UE se află la mâna şi mintea unui psihopat incult, dar avid de putere. Un psihopat care, fără ruşine, cumpără cu bani publici bugetari, pensionari şi asistaţi sociali; un psihopat care a capturat pur şi simplu cel mai mare partid socialist din Europa; un psihopat care a subjugat o majoritate parlamentară ce reacţionează cu slugărnicie la toate «pohtele» lui; un psihopat care a impus un program de guvernare ce a făcut pulbere echilibrele macro-economice ale ţării; un psihopat care ameninţă public că va distruge «statul paralel» când de fapt el vrea aducerea tuturor instituţiilor statului la cheremul lui" (...) "în intimitatea lui, Dragnea se crede ori Ceauşescu, ori Napoleon”. ”Nu-şi dă seama că este un psihopat care omoară o ţară pentru că în jurul lui nu este nimeni care să-i spună STOP". (Traian Basescu, despre Liviu Dragnea, opinie exprimata pe pagina de facebook a fostului presedinte, pe care am reprodus-o din cotidianul "Adevarul").
jean maurer Romania lui Iunie 2018 nu se intoarce " de unde a venit" , ci se intoarce in bezna dictaturii totalitare a unor cretini iresponsabili, manipulati din Israel, in coordonare cu rusia putinista. Sub acest jug dublu nu a mai fost tzara din timpul Regulamentului Organic, cand arendasii evrei oprimau taranii de pe mosii, iar ocupantul rus ii chinuia si jefuia crunt. Vechilul borfas drganea a intors Romania cu doua sute de ani in urma, la nivelul sau de intelegere si mentalitate de juvete, fiu de militian deliorman si nepot de dezertor la rusi.
casandra II Remarcabile idei de sabotare a Pucistilor nazisti din PSD. Metodele democratice sunt epuizate si PSD nu reactioneaza decent, ci barbar. ORICE metode eficiente sunt permise si imperios necesare. GREVA GENERALA insa este solutia hotaratoare, blocarea economiei si prabusirea guvernului pucist si tradator de tara.
P. S. Gasesc ca e bine sa subliniez ca antipatia unora fata de Traian Basescu sau atasamentul de tip idiotizat al unor forumisti fatza de PSD nu justifica respingerea negandita a acestui portret -cat se poate de autentic, cat se poate de nimerit, de inspirat si de real !- pe care fostul presedinte l-a dedicat lui Liviu Dragnea. Numai un troglodit sau un idiot, numai un analfabet sau o fiinta primitiva, numai un tip iesit din grota sau, mai pe scurt spus, numai un individ extrem de inapoiat, care se gaseste pe cea mai de jos treapta a sustinatorilor PSD, numai un asemenea om nu poate sa fie de acord cu aceasta caracterizare. In concluzie, un vot negativ poate sa fie dat acestui text numai de un individ cu un grav retard mental ! Am precizat acest lucru tocmai ca sa se stie in ce categorie se incadreaza toti cei care cred ca votul negativ reprezinta cea mai buna solutie pentru acest caz. Si, acum, la treaba, dragi tovarasi si pretini ! La treaba, baieti ! Succes !
Dragnea Liviu merge pe formula lui Adolf Hitler. In momentele in care Germania mai era posibil sa fie salvata Hitler a mers pe formul "ORI TOT ORI NIMIC". Vicepresedintele PSD merge mai departe si indeamna populatia la arme ceece in cazul de fata este masacrarea a mii si zeci de mii de romani nevinovati aidoma evreilor care au fost masacrati de catre Eichmann, Hitler si Göring la fel procedeaza Vasilica, Olguta si Gabriela ampreuna cu conducatorul "sfant"al PSD - haimanaua de Dragnea - un criminal notoriu. Romania este distrusa si a cazut definitiv prada in gheara bolsevicilor-nationalisti pentruca cu Adronescu sau Ponta primavara nu se face.
Priviti porcina bolsevico-nationalista direct in fata ! Asta conduce Romania de azi.
Mai rasfirati , mai rasfirati baieti ! si mai atenti la prezentare , se vad epoletii ....!
@M Costi Hai ca esti nostim, trolii Rusiei(divizia R.Moldova+Romania), deranjati de epoleti? Tocmai voi, care sarutati cu patos cizmele purtatorilor de epoleti de la rasarit? Dar sa zicem ca ai fi alergic la ai altora, asa ca hai sa vedem: cine de aici poarta epoleti, ai cui si bineinteles ca trebuie sa vii si cu dovezi in sensul celor afirmate. Despre tine ai dovedit deja ca esti un trol rusofil, stau ca marturie miile de comentarii in care aparai Rusia de zici ca tu erai soldatul erou de la Stalingrad, la fel de zelos indiferent ce minciuni gogonate trebuia sa mai nascocesti pentru asta.
@M Costi Mai am o intrebare, de celelalte nu ma mir pentru ca stiu ca noi romanii chiar ne dorim democratie, dar de al tau da: cum de ai dat dislike primului comentariu? Iliberalism, scapat de oligarhi...nu asta e reteta tatucului Putin? Care e problema, ce te-a deranjat? Nu inteleg...sau te-ai gandit ca daca noi chiar scapam de oligarhi nu doar ne prefacem, le dam idei si rusilor? Nu-ti fa griji, mass-media rusa va anunta ca ai nostri sunt bine, sanatosi...