Fetele lui Tadici s-au calificat în semifinalele Cupei EHF

0
HC Zalău
HC Zalău

Echipa de handbal feminin HC Zalău s-a calificat în faţa semifinalelor Cupei EHF, după ce a remizat duminică, 11 martie, pe teren propriu, în faţa franţuzoaicelor de la HBC Nimes, scor 29 - 29 (12 - 11 la pauză), într-o partidă contând pentru sferturile de finală ale competiţiei europene.

Handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici au reuşit să scoată doar un egal astăzi, în faţa echipei franceze HBC Nimes. După un început ezitant, în care au fost conduse, fetele noastre au reuşit să preia conducerea jocului, pe care au păstrat-o până în ultima secundă a partidei, când oaspetele au egalat în urma unei aruncări de la şapte metri.

Echipa din Zalău merge, însă, mai departe, în competiţia europeană, graţie victoriei obţinute în urmă cu o săptămână în Franţa, unde fetele lui Tadici s-au impus cu 27 - 24 (16 - 9 la pauză). Formaţia noastră îşi va afla adversare marţi, 13 martie, când este programată tragerea la sorţi.