Timişoara: "Poli" - Eintracht Frankfurt 3-0 (LIVE TEXT)

0

Partida amicală se dispută în localitatea austriacă Feffernitz.

Fotbaliştii de la "Poli" Timişoara joacă cel de-al trelea meci amical din cantonamentul austriac, împotriva celor de la Eintracht Frankfurt.

Eintracht Frankfurt este una dintre cele mai cunoscute echipe din Germania. Deşi în sezonul trecut a terminat campionatul doar pe locul 13, gruparea alb-roşie are un trecut strălucit. A fost finalistă a Cupei Campionilor Europeni în 1960 şi a cucerit Cupa UEFA în 1980. A fost campioană naţională în 1959 şi a câştigat Cupa Germaniei de patru ori. O serie de jucători germani care au trecut pe la Eintracht au devenit campioni mondiali: Kopke, Grabowski, Holzenbein, Berthold sau Moller.

Acum, Eintracht este antrenată de Michael Skibbe, fost secund la naţională, şi antrenor principal la Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen şi Galatasaray Istanbul. Are în lot o serie de internaţionali: Liberopoulos şi Amanatidis (Grecia), Korkmaz (Austria), Spycher (Elveţia), Fenin (Cehia) şi Vasoski (Macedonia).

Meciul de la Bad St. Leonhard a fost amânat

După o săptămână în care am avut parte de soare din plin, astăzi,  vremea s-a schimbat brusc la Bad St. Leonhard. Din acest motiv, jocul de verificare, care trebuia să se dispute în această dimineaţă, cu amatorii de la Sitterdorf SV, s-a anulat. Plouă întruna, iar terenul de joc este acoperit cu bălţi de apă, administratorii mini-arenei dorind să protejeze gazonul.

Eintracht începe cu: Nikolov, Petkovic, Vasoski, Steinhofer, Mahdavikia, Bellaid, Jung, Toski, Tosun, Alvarez, Titsch-Rivero
Ovidiu Sabău a alinita următorul "unsprezece": Pantilimon, Bonfim, Mera, Luchin, Artiom Karamyan, Arman Karamyan, Alexa, Bourceanu, Curtean, Parks şi Gigel Bucur.

Final de meci. "Poli" învinge Eintracht Frankfurt cu 3-0, prin golurile marcate de Luchin, Parks şi Magera.

Minutul 85. GOOOOL. A marcat specataculos Magera, cu capul din 15 metri. (3-0)

Minutul 83. Ies Bonfim, Parks şi Bourceanu. Intră Bădoi, Scutaru şi Vrsic.

Minutul 82. Stancu intră în locul lui Arman Karamyan. Eintracht pune în pericol poarta timişoreană doar prin faze fixe, fără rezultat.

Minutul 78. Şut excelent al lui Magera din 20 de metri, puţin pe lângă vinclu!

Minutul 77. Iese Curtean şi întra Latovlevici.

Minutul 70. Borbely îl înlocuieşte pe Dan Alexa.

Minutul 68. GOOOOL. Winston Parks scapă pe contraatac şi înscrie. (2-0)

Minutul 60. Şut al lui Arman Karamyan din 25 de metri, pe lângă poartă.

Minutul 56. Intra cehul Magera în locul golgeterului Gigel Bucur.

A început repriza a doua. Sabău nu a efectuat nicio schimbare.

E pauza la Feffernitz. "Poli" - Eintracht 1-0.

Miutul 45. Mera este aproape de 2-0. Tânărul fundaş a reluat cu capul pe lângă poartă, din 8 metri.

Minutul 38. Uriaşă ratare a lui Parks. Scăpat singur la 14 metri, costaricanul şutează, dar portarul Nicolov apără.

Minutul 33. GOOOOL. A marcat Luchin cu capul din 6 metri, din cornerul executat de Artiom Karamyan. Golul vine după cel de-al cincelea corner pentru "Poli". (1-0)

Partida este urmărită de aproximativ 300 de spectatori. La Feffernitz a sosit şi un grup de suporteri din Timişoara, care îşi încurajează favoriţii. Spectatorii au plătit 10 euro pentru a vedea partida.

Minutul 26. Şut al lui Arman Karamyan din 20 de metri peste bară.

Marian Cisovsky şi Dare Nibombe au făcut, aseară, antrenamente separate, alături de preparatorul fizic Michele Bon. Cei doi fundaşi au avut dureri de ordin muscular după jocul de joi, cu NK Garmin, astfel că au fost menajaţi pentru a nu se agrava problemele lor. Cei doi nu au fost trecuţi pe foaie nici pentru meciul cu Eintracht.

Minutul 15. Acelaşi atacant costarican e blocat dur la 16 metri, dar arbitrul jocului nu sancţionează intervenţia fundaşilor de la Eintracht.

Minutul 14.  Parks ajunge târziu la o centrare buna a lui Arman Karamyan.

Minutul 10. Partida este echilibrată, cele două echipe neavând până acum nicio ocazie importantă.