Simona Halep ia primul set cu Azarenka, 6-3, în meciul pentru un loc în săptămâna a doua de la Wimbledon

0
halep

Singura româncă rămasă în turneul de simplu de la Wimbledon, Simona Halep, joacă acum cu Victoria Azarenka pentru un loc în optimile de finală

Jucătoarea din Belarus a părut că deţine controlul în primele game-uri ale meciului. Victoria a avut 40-15 de fiecare dată în primele 3 game-uri în care a servit Simona. Coroborat cu cele doar 2 puncte pierdute de Victoria în primele două game-uri în care a servit, faptul că după 6 game-uri Halep şi Azarenka erau la egalitate 3-3, era  puţin împotriva a ceea ce arătaseră cele două jucătoare pe teren.

Scăpată cu bine din acest început dificil de meci, Simona şi-a ridicat nivelul jocului, a câştigat următoarele 12 puncte din 15 şi şi-a adjudecat primul set cu 6-3, după 36 de minute.