S-a aflat adversara Irinei Begu din sferturile turneului de la Roma

0

Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 35 WTA, o va întâlni pe Misaki Doi (Japonia), poziţia 45 în ierarhia mondială, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dotat cu premii în valoare totală de 2.399.000 de euro.

Doi a învins-o, în optimile de finală, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-2, după două ore şi 21 de minute, pe Johanna Konta (Marea Britanie), locul 23 WTA. Begu a trecut, în optimile de finală, cu scorul de 6-1, 6-4, de rusoaica Daria Kasatkina, poziţia 33 în clasamentul mondial.

Irina-Camelia Begu şi Misaki Doi, ambele în vârstă de 25 de ani, nu s-au mai întâlnit până în acest moment.

Învingătoarea din acest meci va juca, în semifinale, cu câştigătoarea partidei dintre Serena Williams (SUA), liderul ierarhiei WTA, şi Svetlana Kuzneţova (Rusia), cap de serie numărul 9 şi locul 19 WTA, a relatat news.ro.