Maraton de amicale pentru CSU Craiova: oltenii au învins Wisla Cracovia şi Pakhtakor, campioana Uzbekistanului

0
FOTO Răzvan Păsărică

CSU Craiova a învins duminică seara, în Antalya, formaţia poloneză Wisla Cracovia, scor 2-1, iar luni după amiază oltenii au trecut cu 2-0 de campioana Uzbekistanului, Pakhtakor.

UPDATE CSU Craiova a obţinut un nou rezultat pozitiv în cantonamentul din Antalya. Craiovenii au învins cu 2-0 campioana Uzbekistanului, Pakhtakor. Golurile au fost înscrise de Kay (20) şi de Ivan (55), informează site-ul oficial csuc.ro.

CSU Craiova în meciul cu Paktakor: Brac – Marcu, Kay, Izvoranu, Sin – Manea, Georgescu, Herghelegiu, Varga – Băluţă, Ivan.

Aflată în cel de-al doilea stagiu de pregătire în Antalya, CSU Craiova joacă aproape în fiecare zi câte un meci amical. Duminică seara oltenii au câştigat meciul amical cu Wisla Cracovia, locul 3 din prima ligă poloneză, scor 2-1.

Echipa lui Cârţu şi Săndoi a dominat autoritat partida, golurile victoriei fiind reuşite Brandan, în minutul 49 şi de Alexandru Băluţă, în minutul 71.

CSU Craiova în meciul cu Wisla Cracovia: Straton – Achim, Frăsinescu, Acka, Briceag – Mateiu, Madson, Brandan, Tîrnăcop – Bawab, Nuno Rocha. Pe parcurs au mai intrat: Băluţă în locul lui Achim (min. 46), Andrei Ivan în locul lui Mateiu (min. 70), Kay în locul lui Madson (min.77) şi Dacian Varga în locul lui Nuno Rocha (min.89).

Luni după amiază, formaţia din Bănie va juca al zecelea amical în această iarnă. Alb-albaştrii vor întâlni pe Pakhtakor, campioana Uzbekistanului şi cea mai titrată formaţie din această ţară, cu 9 titluri de campioană şi 11 Cupe câştigate. Următorul amical al oltenilor se va disputa miercuri, 11 februarie, împotriva formaţiei moldave Sheriff Tiraspol, după care joi, 12 februarie, e programată revenirea în ţară a lotului craiovean.