Campionatul Mondial de handbal: România a pierdut şi meciul cu Rusia

0
Cristina Neagu FOTO Mediafax

Campionatul Mondial de handbal: România a pierdut ultimul meci din Grupa D, cel cu Rusia, 30-27 pentru rusoaice. Naţionala noastră va întâlni în optimi Brazilia, câştigătoarea dramatică a Grupei C.

România şi-a încheiat meciurile din Grupa D de la campionatul Mondial de handbal. Cu două victorii de serviciu, cu Porto Rico şi Kazahstan, şi cu trei înfrângeri în faţa naţionalelor bune: Spania, Norvegia şi Rusia, selecţionata tricoloră a ocupat poziţia a patra, ultima care oferă biletul de calificare spre optimi. .

În meciul cu Rusia de vineri seara, România a arătat din nou ca o echipă incapabilă să ţină un ritm ridicat pe parcursul unei reprize măcar. În partea secundă, jucătoarele noastre au avut o perioadă de 14 minute în care n-au reuşit să dea gol Rusiei.

Selecţionerul suedez Tomas Ryde trebuie să facă minuni pentru ca România să meargă mai departe la Campionatul Mondial. Luni, în optimi, tricolorele vor întâlni Brazilia, echipă care a câştigat Grupa C după ce a  învins Franţa cu un gol marcat în ultima secundă: 21-20!

Brazilia este campioana mondială în exerciţiu şi are în componenţă patru handbaliste care evoluează în România: Alexandra do Nascimento (HCM Baia Mare), Fernanada da Silva, Paula Rodrigues şi Mayssa Pessoa (CSM Bucureşti).

Romania: Ungureanu, Munteanu - portari; Szucs 1 gol, Pintea, Nechita 4, Neagu 5, Brădeanu 3, Perianu 1, Marin 1, Ardean 6, Manea, Tănăsie 1, Geiger 2, Buceschi 1, Vizitiu, Chiper 2

Alexandru Dedu, preşedinte FRH: "Lumea se aruncă, necunoscând toate detaliile. Am avut şi rezultate bune în ultimii ani şi unele foarte rele. Vom trage linie după acest Mondial şi dacă nu ne calificăm la turneul preolimpic vom face o analiză şi vor exista schimbări masive. Va fi o schimbare de generaţie, vom miza mai mult pe campioanele mondiale de la Under 18".

Ultimele meciuri din Grupa D

Puerto Rico - Kazakhstan 30-27

România - Rusia 27-30

Norvegia - Spania 29-26

Clasamentul Grupei D: 1. Rusia 10p, 2. Norvegia 8p, 3. Spania 6p, 4. România 4p, 5. Puerto Rico 2p, 6. Kazahstan 0p

Tabloul optimilor de finală

Duminică, 13 decembrie
Brazilia - România, ora 21.30 (Kolding, Dolce Sport 1)
Germania - Norvegia, ora 21.30 (Frederikshavn)
Danemarca - Suedia, ora 21.45 (Herning)
Olanda - Serbia, ora 21.45 (Næstved)

Luni, 14 decembrie
Spania Franţa, ora 18.45 (Kolding)
Ungaria - Polonia, ora 19.00 (Herning)
Rusia - Coreea de Sud, ora 21.20 (Kolding)
Muntenegru - Angola, ora 21.45 (Herning)

Dacă se va califica în sferturi, România va juca împotriva câştigătoarei dintre Danemarca şi Suedia. Sferturile sunt programate pe 16 decembrie, semifinalele vor avea loc pe 18, iar finala pe 20 decembrie.

Programul şi rezultatele înregistrate la Campionatul Mondial de handbal

Minutul 60: 30-27 pentru Rusia

Minutul 56: 28-24 pentru Rusia, Paula Ungureanu face tot posibilul să menţină scorul în limite normale. Portarul nostru a scos un 7 metri. Brazilia conduce franţa la două goluri.

Min. 53: 27-23 pentru Rusia, România n-a mai dat gol de 14 minute! Ryde cere time-out.

min. 48: 25-23 pentru Rusia. În derbyul Grupei C, Brazilia conduce Franţa la un gol. Învingătoarea joacă în optimi cu România.

Min. 45:  23-23, egalitatea revine pe tabelă

Min. 37: 22-20 pentru România, tricolorele au un start bun de repriză secundă.

Minutul 33: 19-18 pentru România. Fetele noastre revin în avantaj, în faţa unei echipe a Rusiei care îşi permite să facă tot felul de experimente, mutând jucătoarele de pe un post pe altul.

Minutul 30: 17-16 pentru Rusia e scorul pauzei. În meciul care va decide oponenta României din optimi, Brazilia are două goluri avans în faţa Franţei: 12-10.

Minutul 30: 17-15 pentru Rusia, România a primit gol deşi avea doi oameni în plus pe teren.

Minutul 25: 12-12, România revine cu două goluri consecutive.

Minutul 23: 12-10 pentru Rusia.

Minutul 21:10-10, Rusia a marcat trei goluri la rând.

Minutul 15: 9-6 pentru România, Chiper, Buceschi, Brădeanu şi Elisei ne ţin la distanţă de Rusia.

Minutul 10: 5-4 pentru România, înscrie Neagu de la 7 metri.

Minutul 7: 4-2 pentru România, Neagu punctează, dar se accidentează. Cristina revine pe teren.

Minutul 5: 3-2 pentru România. Titularizată pe dreapta, Chiper a marcat golul al treilea.

Minutul 2: 1-1 între Rusia şi România, Brădeanu a egalat pentru tricolore.